Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sergide Türkiye Yok

Londra’daki Kraliyet Sanat Akademisi, Bizans dönemine ait 300’den fazla sanat yapıtının yer alacağı bir sergi hazırlığında olduğunu açıkladı. Londra Courtauld Sanat Enstitüsü’nden Profesör Robin Cormack ve Yunanistan Volos Tesali Üniversitesi’nden Mariya Vasilaki ve Londra Courtauld Sanat Enstitüsü’nden Prof. Robin Cormack’in küratörlüğünü yaptığı

Cumhuriyet GazetesiLondra’daki Kraliyet Sanat Akademisi, Bizans dönemine ait 300’den fazla sanat yapıtının yer alacağı bir sergi hazırlığında olduğunu açıkladı. Londra Courtauld Sanat Enstitüsü’nden Profesör Robin Cormack ve Yunanistan Volos Tesali Üniversitesi’nden Mariya Vasilaki ve Londra Courtauld Sanat Enstitüsü’nden Prof. Robin Cormack’in küratörlüğünü yaptığı sergide, Türkiye’den hiçbir yapıt bulunmuyor.

Vasilaki, konuyla ilgili olarak serginin Türkiye’nin Londra ve Atina büyükelçileri ve Yunanistan’ın Ankara büyükelçisi ile temasa geçtiklerini, ama bir sonuç alamadıklarını belirtti ve “Artık zaman da daralmıştı ve Kraliyet Akademisi’nin de bir karar vermesi gerekiyordu. Sonunda maalesef, Türkiye’yi bu sergide yer alan ülkeler arasına ekleyemedik. Türkiye’den hiçbir yapıt -son anda bir değişiklik olmazsa- Londra’daki Bizans Sergisi’nde finansal nedenlerle yer almayacak” açıklamasını yaptı. Vasilaki, hazırladıkları listede çoğunlukla İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan nesnelerin yer aldığını söyledi. Bunlar arasında Aya Polyektus Kilisesi’nden bir dizi mermer ikona, Aya Eudokia’nın mermer ikonası ve Sarıgüzel Lahdi gibi parçalar da yer alıyordu.

Maria Vasilaki’nin görüştüğünü söylediği İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü İsmail Karamut ise BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada bu görüşme sürecini doğruladı. Karamut, Londra’da Kraliyet Akademisi yetkilileri ile görüştüklerini ve istenen yapıtların yaklaşık yarısının sergiye katılması için Ankara’ya olumlu görüş bildirdiklerini söyledi.

Karamut, bundan sonraki aşamalardan ise haberi olmadığını belirtti ve bu tür sergilerde tüm masrafların, sergiyi düzenleyenler tarafından ödendiğini belirtti.

Londra’da 25 Ekim’de başlayacak olan “Bizantium 330-1453” adlı sergide, İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan, Ukrayna ve Rusya gibi çeşitli ülkelerden yaklaşık 300 kadar yapıtın yer alacağı açıklandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sergide-turkiye-yok_62498.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!