Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Seydişehir Alüminyum Durmak Üzere

Eti Holding iştiraki Seydişehir Alüminyum Fabrikası’nın faaliyetlerini sürdürebilmesi için acilen 300 milyon dolarlık yatırım yapılması gerekiyor.<

NTV-MSNBCb>Eti Holding iştiraki Seydişehir Alüminyum Fabrikası’nın faaliyetlerini sürdürebilmesi için acilen 300 milyon dolarlık yatırım yapılması gerekiyor.
Konya’nın Seydişehir İlçesi’nde kurulu Eti Holding’e bağlı alüminyum tesislerinin ayakta kalabilmesi için acilen 300 milyon dolarlık yatırım yapılması gerektiği, aksi taktirde her yıl 300-340 milyon doların yurtdışına transfer edileceği bildirildi.
Seydişehir’deki işçi ve memur sendikalarının yetkilileri, ülkeye 30 yıldan beri hizmet veren tesislerin yıllardan beri ihmal edildiğini, fabrikanın gelişen teknolojiye ayak uyduramadığı için her geçen yıl atıl durumda kaldığını kaydettiler.
Çağın metali olan alüminyumun hafifliği, kolay işlenebilirliği, ısı ve elektrik iletkenliği ve uzun ömrü nedeniyle tüm sanayi dallarında kullanılabildiğini belirten yetkililer, “sanayileşmiş devlet, metali işleyebilen, metale hükmeden devlettir” anlayışıyla bir an önce gerekli modernizasyonun yapılması gerektiğini ifade ettiler.

YILLIK ÜRETİM 120 BİN TON ARTACAK
Yetkililer, gerekli modernizasyonun yapılması durumunda yıllık 120 bin ton alüminyum üretilerek, ülke ihtiyacının yüzde 50’sinin karşılanabileceğini belirterek, şunları söylediler:
“Tesislere 300 milyon dolar civarında yatırım yapılması durumda ülke ekonomisine yaklaşık 200-220 milyon dolar döviz girdisi sağlanmış olacak ve üretim maliyetinde en az yüzde 25-30 tasarruf elde edilecek, fabrika daha verimli çalışacak. En önemlisi bu yatırım 7-8 yıl gibi kısa sürede kendini amorti edecek. Söz konusu yatırımın yapılmaması durumunda ise fabrika kısa süre içinde atıl duruma gelecek ve kendi kendini kapatacak. Bu ise her yıl 300-340 milyon doların yurtdışına akması anlamına geliyor. Stratejik öneme sahip alüminyum boksit yataklarının 70 yıl yetecek rezervi olmasına rağmen, dışa bağlı kalmış olacağız. Dolayısıyla maden zenginliklerimizin üzerine oturup yabancı ülkelere muhtaç duruma geleceğiz.”
Sendika yetkilileri, Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ile yaptıkları görüşmede, iptal edilen kalsinasyon fırını ihalesinin yeniden açılması, tesislerin modernize edilmesini istediklerini belirterek, “Bakan Keçeciler, Türkiye’nin Ruslar’dan 320 milyon dolar alacağı bulunduğunu, bu paraya karşılık bu önemli tesisi Rusya’ya modernize ettirmeyi planladıklarını söyledi” dediler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/seydisehir-aluminyum-durmak-uzere_1533.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!