Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Seyrantepe İhalesi İptal Edildi, Aşçıoğlu Bayram Etti

Yeni ihale 21 Ağustos'ta yapılacak ve böylec 2 yılda 4. kez ihaleye çıkılmış olunacak. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 27 Temmuz'da gerçekleştirilen Seyrantepe Spor Kompleksi ihalesinin tek katılımcısı Siyahkalem'in 64 milyon 778 bin liralık pay önerisini düşük bularak ihaleyi iptal etti. Söz konusu ihaleden son anda çekilen Aşçıoğlu

Referans Gazetesi
Seyrantepe İhalesi İptal Edildi, Aşçıoğlu Bayram Etti

Galatasaray'ın yılan hikayesine dönen Seyrantepe'deki stat inşaatı için açılan ihale dün iptal edildi. Yeni ihale 21 Ağustos'ta yapılacak ve böylec 2 yılda 4. kez ihaleye çıkılmış olunacak. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 27 Temmuz'da gerçekleştirilen Seyrantepe Spor Kompleksi ihalesinin tek katılımcısı Siyahkalem'in 64 milyon 778 bin liralık pay önerisini düşük bularak ihaleyi iptal etti. Söz konusu ihaleden son anda çekilen Aşçıoğlu İnşaat, 21 Ağustos'ta tekrarlanacak ihaleye kesinlikle katılacağını açıkladı.

TOKİ'den dün yapılan yazılı açıklamada, 52 bin kişilik stat için düzenlenen ihaleye sadece tek bir teklif geldiği hatırlatılarak, "İhale Komisyonu, yaptığı değerlendirmeler neticesinde, Siyah Kalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne ait teklifin, 'aşırı düşük' olması sebebiyle ihalenin iptaline karar verdi" denildi. Açıklamada ihalenin günün değişen şartlarına göre, daha uygun koşullarda "Hasılat Paylaşımı Modeli" ile 21 Ağustos'ta tekrarlanacağı da kaydedildi.

27 Temmuz ihalesine tek başına giren ve TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile çeşitli kamu kurumlarına yaptığı yaklaşık 250 milyon dolarlık işle tanınan Siyahkalem, TOKİ'ye satış geliri üzerinden 64 milyon 778 bin 936 liralık pay önermişti. Firma toplam satış gelirinin 543 milyon 600 lirayı aşması halinde de kuruma yüzde 2 arsa payı bedeli vermeyi taahhüt etmişti. Talu-Alke ortaklığının iptal edilen sözleşmedeki teklifi ise 777 milyon lira maliyet, TOKİ'ye 234 milyon lira kâr payı taahhüdü ve hasılattan ekstra yüzde 7 pay vermeyi öngörüyordu.
 
Aşçıoğlu kesin Siyahkalem belirsiz

13 Aralık 2007'de düzenlenen törenle temeli atılan ve 29 Ekim 2009'da açılması planlanan stat, inşaatın yapımını üstlenen Talu-Alke Ortak Girişimi'nin finansal krizi aşamaması nedeniyle sekteye uğrayınca TOKİ, şirketle olan sözleşmesini 1 Temmuz'da iptal ederek yeniden ihaleye çıkma kararı aldı. 27 Temmuz'da gerçekleştirilen ihale öncesi 5 firma ihale dosyası almasına karşı ihalede sadece Siyahkalem şirketi teklif verdi. İhale öncesi gözlerin çevirildiği Aşçıoğlu İnşaat ise İsviçreli ortağı Viatrans'ın yatırım için karar verememesi nedeniyle çekilmişti.

Aşçıoğlu İnşaat'ın sahibi Yaşar Aşçıoğlu, dünkü iptal kararının kendileri için sürpriz olmadığını vurgulayarak, "İptal kararı sonrası değerlendirme toplantısı yaptık ve ihaleye kesinlikle girme kararı aldık. İsviçreli ortağımız ile finans sorununu da çözdük. Biliyorsunuz, Ali Sami Yen Stadı'nın yanındaki Likör Fabrikası'nı İsviçreli Viatrans ile birlikte aldık. Dolayısıyla onsuz Seyrantepe ihalesine giremezdik" dedi. Likör Fabrikası'nı almasalardı Seyrantepe işine girmeyi düşünmeyeceklerini kaydeden Aşçıoğlu, "Ama o arazinin anlam kazanması için Ali Sami Yen arazisine ihtiyacımız var. Bu ihaleyi kazanmayı çok arzuluyoruz. Çok istekliyiz. 27 Temmuz'daki ihaleye girseydik kesin kazanırdık" diye konuştu.

Siyahkalem İş Geliştirme Direktörü Yusuf Özkan, ise "Tekrar ihale olursa girmeyi düşünebiliriz" dedi.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, daha önce yaptığı açıklamalarda Galatasaray'ın stadının 365 gün içinde bitirileceğini belirterek, en kötü ihtimalle inşaatı kendilerinin üstleneceğini söylemişti.
 
Canaydın, TOKİ'ye kalır demişti

Seyrantepe'deki stat projesini başlatan eski Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın, 27 Temmuz'da yapılan ihalede sadece Siyahkalem firmasının teklif vermesi sonrası gazetemize yaptığı açıklamada, "Fazla talipli çıkmadı. Ben stadı TOKİ'nin üstlenip yapacağını tahmin ediyorum" diye konuşmuştu.
 
Seyrantepe'de 4. ihale 21 Ağustos'ta

Seyrantepe Stadı için 4. kez ihale çıkılacak. 1 Ağustos 2007 ihalesi için 28 firma tarafından şartname alınmış ancak sadece 5 firma teklif vermişti. 27 Ağustos 2007'deki ihale için ise sadece 5 firma dosya talebinde bulunmuş ve ihaleye de girmişti. 27 Temmuz'da yapılan ihale için ise 5 firma şartname almasına rağmen sadece 1 firma teklif vermişti.
 

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/seyrantepe-ihalesi-iptal-edildi-ascioglu-bayram-etti_71260.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!