Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Seyrantepe Stadı’nda Durum

Yeni duruma göre proje, iki başlılıktan kurtarılıyor. Stat TOKİ tarafından yaptırılıp G.Saray’a tahsis edilmek üzere GSGM’ye devredilecek. TOKİ, Mecidiyeköy arsasını ayrıca değerlendirilecek. Bunu yaparken de o yörenin yeşil alan gereksinmesini sosyal sorumluluk bilinciyle, göz önünde tutmasını bekleyebiliriz. Farklı iki projenin birlikte ele

Cumhuriyet Gazetesi
Seyrantepe Stadı’nda Durum

Seyrantepe Stadı’nın yapımı için TOKİ’nin açtığı son ihale de bekleneni vermediği gerekçesiyle iptal edildi. Bilindiği gibi, sürdürülen yöntem iki başlıydı: Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadı arsasının yapılarla geliştirilmesi ve Seyrantepe’de stat kompleksinin yapılması. Kısacası, müteahhit yeni stadı, Mecidiyeköy’den sağlayacağı kaynakla yapacak ve yine Mecidiyeköy’den sağlanacak gelir üzerinden TOKİ’ye bir pay verecekti.

G.Saray , üçlü bir anlaşmayla Mecidiyeköy’deki haklarını Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne (GSGM), dolaylı olarak TOKİ’ye devretmiş, TOKİ de bunun karşılığında Seyrantepe’de stat yaptırmayı, mülkiyetini GSGM’ye, kullanım haklarını da G.Saray’a vermeyi kabul etmişti.

Bir yıl kadar önce ihale açıldı; iş müteahhide verildi. Ancak müteahhidin finansman sorunu nedeniyle inşaat durunca, sözleşmenin feshi ile yeni ihaleler gündeme geldi. Son açılan ihaleye AFA, Aşçıoğlu ve Özkar adlı şirketler katıldı. TOKİ’ye ödenecek paya göre AFA Prefabrik ilk sıradaydı. Daha sonra ihalenin ikinci turunda firmalardan tekliflerini sözlü olarak revize etmeleri yani yükseltmeleri istendi. Özkar İnşaat ihaleden çekilirken AFA ve Aşçıoğlu tekliflerini yükselttiler. Ancak İhale Komisyonu teklifleri beğenmeyerek ihalenin iptaline karar verdi.

Şimdi ne olacak? TOKİ yetkilileri stadın yapımının TOKİ tarafından, kamu ihale mevzuatı çerçevesinde en kısa sürede ihaleye çıkarılarak hakediş sistemiyle gerçekleştirileceğini belirtiyorlar. 30 Temmuz günlü yazımda bir öngörüde bulunmuş ve olacakları yazmıştım:

“Sanıyorum ki TOKİ, işi herhangi bir firmaya vermek yerine kendisi üstlenip tamamlamak durumunda kalacak. Bu çözüm, ‘TOKİ’nin amaçları ve konumuyla ne denli bağdaşır’ sorusunu akıllara getirebilir. Ancak bu sorunun işin başından beri geçerli olduğunu düşünebiliriz. Şu anda işin daha fazla çıkmaza girmemesi için kesin çözümler üretilmesi gerekiyor. TOKİ’nin işi kendisinin üstlenmesi projedeki aktör sayısının azaltılması bakımından yararlı olacaktır:

Konu zaten yeterince karışık. Ortada Seyrantepe’de yapılacak stadın ötesinde, Ali Sami Yen Stadı arsasının yapılaşmayla değerlendirilmesi ve o kaynaktan stadın da finanse edilmesi söz konusu. Bütün bunlar bir arada ele alındığında, stadın yapımını geciktirecek etmenler. Bu nedenle TOKİ’nin, Mecidiyeköy’ü Seyrantepe’den ayrı düşünerek stadın yapımını bir an önce gerçekleştirmesi gerekiyor.”

Öngörü gerçekleşti. Yeni duruma göre proje, iki başlılıktan kurtarılıyor. Stat TOKİ tarafından yaptırılıp G.Saray’a tahsis edilmek üzere GSGM’ye devredilecek. TOKİ, Mecidiyeköy arsasını ayrıca değerlendirilecek. Bunu yaparken de o yörenin yeşil alan gereksinmesini sosyal sorumluluk bilinciyle, göz önünde tutmasını bekleyebiliriz. Farklı iki projenin birlikte ele alınmasıyla çok zaman yitirilmiş oldu. İki konuyu ayırmak ve her birini kendi bağlamı içinde geliştirmek kuşkusuz en doğrusuydu. Şimdi o noktaya gelinmiş oluyor.

TOKİ yetkilileri, yüzde 24’ünün bittiğini kabul ettikleri inşaatın kalan bölümünün açılır-kapanır çatı da içinde olmak üzere bir yıl içinde bitirileceğini belirtiyorlar. Bir yılda biter mi? Bilemem… Bizde kamu ihaleleri yavaş ilerler. Ancak daha doğru bir yola girilmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Önemli bir nokta: Seyrantepe hazır oluncaya kadar G.Saray, Ali Sami Yen’den çıkmamalı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/seyrantepe-stadinda-durum_72241.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!