Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Seyyar Satıcı Sorunu Zabıtayı Aşıyor’

Çankaya Belediyesi Zabıta Müdür Yardımcısı Tekin Çalışkan, Ankara’nın merkezi bölgeleri olan Karanfil ve Konur sokaklardaki seyyar satıcı sorununun kendilerini aştığını dile getirdi. Çalışkan, “Buradaki sorun zabıtanın çözebileceği bir sorun olmaktan çıkmış durumda. Sorun artık güvenlik sorunu ve bu çerçevede değerlendirilip çözüm üretilmeli” diye

Cumhuriyet Ankara
‘Seyyar Satıcı Sorunu Zabıtayı Aşıyor’

Çankaya Belediyesi Zabıta Müdür Yardımcısı Tekin Çalışkan, Ankara’nın merkezi bölgeleri olan Karanfil ve Konur sokaklardaki seyyar satıcı sorununun kendilerini aştığını dile getirdi. Çalışkan, “Buradaki sorun zabıtanın çözebileceği bir sorun olmaktan çıkmış durumda. Sorun artık güvenlik sorunu ve bu çerçevede değerlendirilip çözüm üretilmeli” diye konuştu. Çalışkan norm kadro uygulamasıyla personel sayısına sınırlama getirildiğini, kısıtlı personelle ciddi oranda hizmet ürettiklerini vurguladı.

Çalışkan, Ankara’nın merkezi bölgesi olan Kızılay ve çevresindeki seyyar satıcı sorununu, Cumhuriyet Ankara’ya değerlendirdi. Seyyar satıcıların Konur ve Karanfil sokaklarda yoğunlaştığını, akşam belli bir saatten sonra kaldırımlarda ve sokaklarda satış yaptıklarını belirten Çalışkan, “Biz seyyar tezgâhların saat 21.00’e kadar açılmasını engelliyoruz. Sonra bölgeden ayrılınca tezgâhlar kuruluyor. O saatten sonra satış yapıyorlar engelleyemiyoruz” diye konuştu.

Seyyar tezgâhlarda satış yapanlarla diyalog yoluyla sorunu çözmek istediklerini, kendilerinin şiddeti ve cezayı bir yöntem olarak kabul etmediklerini, ancak bu noktada başarılı olamadıklarını belirten Tekin, “Konur ve Karanfil sokaklardaki sorun seyyar satıcı sorunu olmaktan çıkmıştır. Bunu bu kentin bütün yöneticileri biliyor. Buradaki sorun artık güvenlik sorunudur. Akşam bir saatten sonra oralarda tacizler başlıyor. Bu seyyar satıcı sorunu değil güvenlik sorunudur. Bunu önlemenin yolu da zabıtadan geçmez” değerlendirmesini yaptı.

Konur ve Karanfil sokaklarda farklı grupların bulunduğunu, bu gruplar arasındaki çelişkilerin “zabıtanın yasayı uygulamak istediği sırada ortadan kalktığını” anlatan Çalışkan, “Bu arkadaşlara yer gösterilebileceği, burada satış yapma olanağı sunulabileceği söylendi. Ama kabul etmediler. Farklı gruplar var. Bunlar zabıta tezgâhlara müdahale etmek istediğinde birleşiyorlar” diye konuştu.

Bu iki sokaktaki seyyar tezgâhlarının zabıta müdahalesiyle kaldırılması ve engellenmesinin olanaklı olmadığını herkesin bildiğini kaydeden Çalışkan, “Buna karşın herkes adres olarak zabıtayı gösteriyor. Ama bizim zorla insanları oradan kaldırmamız mümkün değil. Yöntem olarak da bunu zaten onaylamıyoruz. Burada hemşeri grupları var, siyasi gruplar var. Bunların tek birleştiği nokta zabıtaya karşı koymak. Kaldı ki zabıtaya karşı birleşen gruplarla bizim mücadele etme şansımız yok. Fiziki olarak bu olanak yok” değerlendirmesini yaptı.

Esnaf kayıtsız

Çalışkan, Konur ve Karanfil sokaklardaki seyyar satıcı sorununa bu sokaklardaki esnafın da kayıtsız kaldığını vurguladı. Bu sokaklarda işyeri olan esnafla bu konunun defalarca konuşulduğunu, bölgenin cazibesini yitirmemesi için belediye ile birlikte çalışılması gerektiğinin söylendiğini belirten Çalışkan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ama kimse buna yanaşmadı. Hatta sokakta esnaf derneği de kuruldu. Ama bir etkinlik sağlanamadı. Bazı işyeri sahipleri akşam saatlerinden sonra açılan seyyar tezgâhlarından memnun hatta... Çünkü gündüz satamadığını gece tezgâhlarda satmak isteyenler de var, bazıları bunu da yapıyor. Ama bu bölge güvenliği olmayan bir bölge olursa doğrudan kaybeden de kendileri olur, bunu defalarca anlatmaya çalıştık.”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/seyyar-satici-sorunu-zabitayi-asiyor_83361.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!