Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

'Cargill Yasası' Aynen Kabul

Sezer’e Rağmen ‘Cargill Yasasına’ Devam

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda, Cumhurbaşkanı Sezer'in geçtiğimiz hafta bir kez daha görüşülmek üzere iade ettiği ve kamuoyunda ‘Cargill yasası’ olarak bilinen Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu aynen kabul edildi

Evrensel GazetesiBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda, Cumhurbaşkanı Sezer'in geçtiğimiz hafta bir kez daha görüşülmek üzere iade ettiği ve kamuoyunda ‘Cargill yasası’ olarak bilinen Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu aynen kabul edildi.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda, Cumhurbaşkanı Sezer'in geçtiğimiz hafta bir kez daha görüşülmek üzere iade ettiği ve kamuoyunda ‘Cargill yasası’ olarak bilinen Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu aynen kabul edildi.

İlgili kanunu, tarım arazileri üzerinde izin alınmadan kurulan tesislerin işlemlerini tamamlaması için ek süre verilmesini öngörüyor.

AKP Adana Milletvekili Vahit Kirişçi başkanlığında toplanan komisyonda, ilk olarak Cumhurbaşkanı Sezer'in iade gerekçesi okundu. Yapılan görüşmelerin ardından aynen kabul edilen yasaya göre, 10 Kasım 2004 tarihinden önce gerekli izinler alınmadan tarım dışı amaçlı kullanıma açılmış bulunan arazilerin istenilen amaçla kullanımı için 1 yıl içinde başvurulması halinde tarım dışı kullanılan tarım arazilerinin her metrekaresi için 5 YTL ödenmek şartıyla izin verilecek.

Söz konusu arazi ve tesislerin istenilen amaçla kullanımı için çeşitli kurumlardan alınması gerekli ruhsat, izin gibi işlemler 2 yıl içinde tamamlanıncaya kadar başvuru sahipleri faaliyetlerine devam edecekler. Bu süre içinde gerekli izinleri alamayanların üretim faaliyetleri, ilgili idarelerce durdurulacak.
Tarım arazisi vasfından çıkarılan arazilerin, ilgili kuruluşlarca başvuru sahibinin isteği doğrultusunda vasfı değiştirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sezere-ragmen-cargill-yasasina-devam_50247.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!