Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sibirya-Alaska Dev Tünelle Birleşecek

Rusya tarafından yapılacak olan dünyanın en uzun tüneli Sibirya'yı Alaska'ya bağlayacak. Tünel, Sibirya'dan ABD'ye petrol, doğal gaz, elektrik ihraç etmek üzere Bering Boğazı'na inşa edilecek.

Radikal Gazetesi
Sibirya-Alaska Dev Tünelle Birleşecek

br/> Rusya tarafından yapılacak olan dünyanın en uzun tüneli Sibirya'yı Alaska'ya bağlayacak. Tünel, Sibirya'dan ABD'ye petrol, doğal gaz, elektrik ihraç etmek üzere Bering Boğazı'na inşa edilecek. Bloomberg ajansının haberine göre, 65 milyar dolar tutarındaki dev projeyle ilgili bilgi veren Rusya Ekonomi Bakanlığı'ndan Viktor Razbegin, ABD ve Kanada ile işbirliği içinde yürütülecek projenin 10 ila 15 yıl içinde tamamlanacağını söyledi.


TKM-World Link isimli projenin devlet kuruluşları ve özel şirketlerin ortaklığında yürütüleceğini açıklayan Rus yetkili, 6 bin kilometre uzunluğundaki ulaşım koridorunun 100 kilometreyi aşkın bölümünün suyun altında olacağını anlattı. Tünel İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Tüneli'nin iki katından uzun olacak. Otoyol, hızlı tren yolu ve petrol boru hattından oluşacak olan tünel, Rusya ile ABD arasındaki Bering Boğazı'nda iki adayı birbirine bağlayacak. Rus özel ekonomik bölgeler ajansı yetkilisi Maxim Bistrov "Bu siyasi değil, ticari bir proje" dedi. Bering Boğazı tüneli 10 ile 12 milyar dolara mal olacak, kalan yatırım ulaşım koridorunun tamamı için harcanacak. Projeyi destekleyen Alaska'nın eski Valisi Walter Joseph Hickel'ın da gelecek hafta Moskova'da bu konuda düzenlenecek bir konferansa eşbaşkanlık etmesi bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sibirya-alaska-dev-tunelle-birlesecek_53583.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!