Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sibirya'nın En Büyük AVM'sini Rönesans Açtı

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Holding iştiraklerinden Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş'nin yüzde 25'inin halka arzı için Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) başvuru yaptıklarını açıkladı. Ilıcak, yıl sonu bilançolarıyla halka açılmayı düşündüklerini ve 1.5 milyar dolar büyüklüğünde gayrimenkul portföylerinin bulunduğunu

yapi.com.tr / AA
Sibirya'nın En Büyük AVM'sini Rönesans Açtı

Rönesans Holding'in iştiraki olan Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. ile ABD'li ortağı AGP şirketi tarafından inşa edilen, Rusya'nın üçüncü büyük şehri, Sibirya'nın da gözde yerleşim alanı Novosibirsk kentinde yaklaşık 150 bin metrekarelik alana sahip, 'Aura' isimli Alışveriş Merkezinin (AVM) resmi açılışı yapıldı.

Önceki gün gerçekleşen açılış törenine, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Novosibirsk Belediye Başkanı Vladimir Filipovich Gorodetskiy, AGP yetkilileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, 150 bin metrekare inşaat alanına, 61 bin metrekare de kiralanabilir alana sahip AVM'de 211 mağazanın bulunduğunu ve yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi.

Merkezin inşaatının 2008 yılında başladığını, fakat küresel ekonomik kriz nedeniyle bir süre duraklama yaşandığını anlatan Ilıcak, yaklaşık 150 milyon dolara mal olan AVM'nin Sibirya'nın en büyük alışveriş merkezi durumunda olduğunu söyledi.

Zor bir coğrafyada herhangi bir maliyet artışıyla karşılaşmadan yatırımı başarıyla tamamladıklarını ifade eden Ilıcak, ''Sibirya'nın en büyük AVM'sini başarıyla tamamlamaktan mutluyuz. Bu yatırım için Avrupa Kalkınma Bankasından (EBRD) 60 milyon avro kredi almıştık. Onlar da bu projeden son derece memnun kaldılar'' diye konuştu.

''Yüzde 96 kiralama oranı çok iyi bir oran''

Aura AVM'nin yüzde 96 kiralama oranıyla açıldığına işaret eden Erman Ilıcak, ''Türkiye'de bir AVM ortalama yüzde 70-80 doluluk oranıyla açılır. Bu rakam düşünüldüğünde yüzde 96 çok iyi bir oran'' diye konuştu.

Genç nüfusu ve artan gelir düzeyi ile AVM konusunda Rusya'nın iyi bir pazar olduğunu ifade eden Ilıcak, ''Ülkede bu sektörde dominant hale gelmiş bir oyuncu yok. Biz boşluğu doldurmak istiyoruz'' dedi.

Halen St. Petersburg'da ofis ve iş merkezlerinden oluşan 9 adet projenin bulunduğunu, bunlardan 5'inin açıldığını, 4'ünün ise inşaat aşamasında olduğunu belirten Ilıcak, ayrıca Soçi ve Tyumen şehirlerinde konut, Surgut şehrinde de AVM projesinin bulunduğunu kaydetti.

Ilıcak, önümüzdeki 3-5 yıl içinde Türkiye'de ve Rusya'da en büyük ticari gayrimenkul geliştiricilerden biri olmayı hedeflediklerini de vurguladı.

Hafta içi 25 bin, hafta sona 50 bin ziyaretçi bekleniyor

Verilen bilgiye göre ilk aşamada AVM'nin günlük 25 bin kişi, hafta sonları da günlük 50 bin kişi tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.

O'Key Hipermarket, MediaMarkt, Etam, Detskiy Mir, Mothercare, Bershka, Massimo Dutti, New Yorker, Koton, LCW, Zara gibi çok sayıda markanın yer aldığı AVM'de ayrıca 2 bin 500 metrekarelik bir eğlence alanı, çocuk parkı, sinemalar ve bowling salonları yer alıyor.

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Holding iştiraklerinden Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş'nin yüzde 25'inin halka arzı için Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) başvuru yaptıklarını açıkladı. Ilıcak, yıl sonu bilançolarıyla halka açılmayı düşündüklerini ve 1.5 milyar dolar büyüklüğünde gayrimenkul portföylerinin bulunduğunu söyledi.

Halka arzın gerçekleşmesi durumunda, buradan gelecek gelirin sermaye olarak şirket içine aktarılacağını ve gelirin bundan sonraki yatırımlarda kullanılacağını kaydeden Ilıcak, ''Geliri yeni yatırımlar yapmak için kullanacağız, dolayısıyla şirketi daha hızlı bir şekilde büyütebileceğiz'' diye konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/sibiryanin-en-buyuk-avmsini-ronesans-acti_86846.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!