Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Side Antik Çağa Dönüyor

Side Antik Çağa Dönüyor

Radikal Gazetesi
Side Antik Çağa Dönüyor

ntik çağların korsan yatağı Side, 30 milyon dolarlık bir projeyle 'eski şaşaalı günlerine dönecek'. Athena ve Apollon tapınakları yeniden ayağa kaldırılacak. Kentte 'temsili' gladyatör dövüşleri yapılacak.

Side Belediyesi, Lydia, Pers ve Roma dönemlerinde ticaret merkezi olarak ün salan Side için akademisyenlerle bir proje hazırladı. Arkeolog Orhan Atvur ve Akdeniz Üniversitesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölüm Başkanı ve Akdeniz Dil ve Kültürleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sencer Şahin'in danışmanlığını yaptığı projede hedefler şunlar:

Limanda mevcut olan deniz feneri kaldırılacak. Limanın ağzına 12-13 metrelik Apollon ve Athena heykelleri yerleştirilecek. Heykeller ellerinde taşıdıkları meşalelerle deniz feneri işlevi görecek. Apollon ve Athena tapınakları restore edilecek. Liman Caddesi'ndeki Atatürk büstü kaldırılacak ve törenlerin yapılacağı yeni bir Atatürk Meydanı oluşturulacak.

Caddeye inşa edilecek havuza Side Müzesi'ndeki tavan süsleri uyarlanacak. Antik kent, sütun başları şeklinde düzenlenecek sokak lambalarıyla ve 'eksedra' denilen eski oturma gruplarıyla donatılacak. Örenyerine hamam sahneleri, zeytinyağı işlikleri ve korsanları konu alan dev tablolar yerleştirilecek. Ressam Esma Civcir tarafından yapılacak tablolar, örenyerine gelmeden önce iki yıl boyunca Fransa ve Almanya'da sergilenecek.

Side Belediye Başkanı Osman Delikkulak, "30 milyon dolarlık proje sponsorlar aracılığıyla tamamlanacak. Tapınakların olduğu bölgeyi denize doğru 60 metre doldurduk. Konserlerin verilebileceği 10 bin kişilik kültürel alan yaratacağız. Antik kentin dokusuna uygun projeyle ziyaretçiler 2 bin yıl önceki yaşamları hayal edebilecek" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/side-antik-caga-donuyor_44573.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!