Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Siemens Türkiye'de Tramvay Üretimi için Düğmeye Bastı

Son yıllarda Türkiye’de hızla gelişen tramvay üretiminde, Alman Siemens de düğmeye bastı. Şirket Gebze’de kuracağı 30 milyon Euro’luk fabrikada 2018’den itibaren ‘Avenio’ serisi tramvay üretecek

yapi.com.tr
Siemens Türkiye'de Tramvay Üretimi için Düğmeye Bastı

130 yıldır elektrikli tramvay üreten Alman sanayi devi Siemens, Gebze’de de 30 milyon Euro yatırımla yeni bir tramvay fabrikası kuruyor. Siemens, yeni fabrikasında ilk araçların üretimini 2018 yılı başında gerçekleştirmeyi planlıyor. Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre Türkiye’de de her yıl büyüyen kentsel toplu taşıma sektöründe bir adım öne çıkmak istediklerini dile getiren Siemens’in Raylı Sistemler Bölümü Yöneticisi Jochen Eickholt, “Hedefimiz bu pazarda da başarıya ulaşmak” dedi.

Avenio üretecek

Bugüne kadar dünyanın birçok ülkesinde ürettikleri raylı sistemlerin kullanıldığını belirten Jochen Eickholt, Siemens’in Türkiye’de kurduğu yeni fabrikasıyla ilgili olarak, “Son yıllarda modern araç platformları geliştirerek başarılı bir şekilde pazara sunuyoruz. Avenio serisi tramvaylarımız başarısını birçok ülkede kanıtladı. Şimdi bu başarımızı global pazarda da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu hedefi de en iyi şekilde burada, Türkiye’deki fabrikamızda başaracağımıza inanıyoruz” dedi.

160 yıldır Türkiye'de

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis de ulaşım sektörünün Türkiye’nin yakın geleceğinde yüksek büyüme potansiyeline sahip alanlardan biri olduğunu belirterek, “Yüksek hızlı trenler ve hafif raylı sistemler başta olmak üzere şirket stratejimiz gereği ulaşım alanındaki büyümemizi birkaç fazda gerçekleştirilecek şekilde planladık. Bu fabrika bu stratejinin ilk fazını oluşturuyor. Önümüzdeki yıl Siemens olarak Türkiye’deki 160. yılımızı kutlayacağız ve böyle önemli bir yatırımla Türkiye ekonomisine değer katmaya devam edecek olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Kurulacak fabrikamızda üretilecek araçlar, hem ülkemizde hem de yurtdışında bir çok ülkede kullanılacak. Fabrikamız, Siemens Ulaşım Bölümü için önemli bir üretim merkezi konumunda bulunacak ve ihracat geliri ile de ülkemiz için ek katma değer yaratacak” dedi.

Pazar dünyada yüzde 3 büyüyor

Siemens’ten kentsel toplu taşıma sektörünün yıllık büyüme oranının ortalama yüzde 3 olduğu belirtilen açıklamada, “Bilinen üreticilerin yanı sıra Doğu Avrupa ve Asya’dan gelen birçok yeni tedarikçi de tramvay piyasasına dâhil oluyor ve söz konusu tedarikçiler daha düşük üretim maliyetlerini avantaja çevirebiliyor. Dünya pazarına hizmet sunan çok sayıda tedarikçinin Batı Avrupa dışında da üretim tesisleri bulunuyor. Siemens de kendi fabrikası ve Türkiye’deki yerel tedarik zinciriyle tramvay pazarındaki rekabetçiliğini güvence altına almayı hedefliyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/siemens-turkiyede-tramvay-uretimi-icin-dugmeye-basti_137641.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!