Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Siemens'ten Bursa'ya Yatırım Hazırlığı

Yüzde 51 yerlilik şartı getirilen raylı sistemler ihalelerinde yer almak isteyen Siemens, Bursa'da 80 milyon Euro'luk yatırım yapmayı planlıyor.

yapi.com.tr
Siemens'ten Bursa'ya Yatırım Hazırlığı

Raylı Sistemler UR-GE Projesi kapsamında Bursalı firmalar, sektörün devleri arasında gösterilen Siemens ve Bombardier firmalarının Avusturya'daki üretim tesislerini yerinde inceledi. Siemens Satış Müdürü Christoph Masopust ile Bombardier Hafif Raylı Taşıtlar Bölüm Müdürü Marcus Pfaff ile görüşen Bursalı firmalar, işbirliği konusunda atılabilecek adımları değerlendirdiler.

Siemens Satış Müdürü Christoph Masopust, Siemens'in Viyana'daki üretimini destekleyecek yeni bir yatırım arayışında olduğunu belirtti.

Masopust, "Euro'nun yükselişi ve diğer sebeplerden ötürü tesisimiz rekabetçiliğini kaybetmeye başladı. Bu fabrikadaki üretimimize destek olacak yurt dışında yeni bir yatırım yapmayı amaçlıyoruz" dedi.

Bursa'nın ciddi bir sanayi geçmişi olduğunu dile getiren Masopust, "Otomotivin baskıcı üretim hızına alışkın bir şehir Bursa. Raylı sistemler sektöründe de gerçekten önemli bir pazara sahip." diye konuştu.

İstanbul'daki metro ihalesi başta olmak üzere tüm projelerde Türkiye hükümeti tarafından yüzde 51 yerlilik şartı getirildiğini hatırlatan Masopust, bu yüzden yerli tedarikçiye ihtiyaç duyduklarını söyledi. Masopust bu kapsamda Türkiye'ye ilk etapta 80 milyon Euro'luk yatırım yapacaklarını ifade etti.

Bombardier'den yeşil ışık

Bursa'yı yakından takip ettiklerini belirten Bombardier Hafif Raylı Taşıtlar Bölüm Müdürü Marcus Pfaff ise halihazırda Bursa'da iş birliği gerçekleştirdikleri firmalar olduğunu söyledi. Türkiye'deki projelerin sayısının gün geçtikçe arttığını belirten Pfaff, yerlilik şartı getirilmesinin Türk sanayisine ve mühendisliğine olumlu yansıyacağını ifade etti. Bombardier olarak yatırım ortağı arayışında olduklarını kaydeden Pfaff, Bursalı firmalarla yeni iş birliklerine açık olduklarını da ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/siemensten-bursaya-yatirim-hazirligi_156232.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!