Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Siemens'ten Az Enerji ve Su Harcayan 100 Milyon Avroluk İlk ‘Yeşil Kompleks'

Türkiye’nin ilk yeşil bina sertifikasını (LEED Gold) almaya aday tesis, aynı zamanda Avrupa’nın en modern üretim alanlarından biri olacak. İstanbul’da 90 bin metrekare alanda, enerji, endüstri ve sağlık sektörlerine yönelik faaliyet gösteren Siemens AŞ, Türkiye’deki büyüme planları çerçevesinde, kriz ortamında önemli bir yatırıma imza attı. Büyüme

Radikal Gazetesi
Siemens'ten Az Enerji ve Su Harcayan 100 Milyon Avroluk İlk ‘Yeşil Kompleks'

Siemens kriz ortamında yatırıma ara vermedi. Siemens AŞ’nin Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde temelini geçen yıl attığı ‘yeşil tesisin’ ilk fazı, dün düzenlenen bir törenle hizmete açıldı.

Türkiye’nin ilk yeşil bina sertifikasını (LEED Gold) almaya aday tesis, aynı zamanda Avrupa’nın en modern üretim alanlarından biri olacak. İstanbul’da 90 bin metrekare alanda, enerji, endüstri ve sağlık sektörlerine yönelik faaliyet gösteren Siemens AŞ, Türkiye’deki büyüme planları çerçevesinde, kriz ortamında önemli bir yatırıma imza attı. Büyüme stratejisi doğrultusunda 150 bin metrekare alana yatırım yapan Siemens’in, Faz I ve Faz II olmak üzere gerçekleştireceği toplam yatırımın rakamı 100 milyon avroya ulaşacak.

Hilmi Güler de katıldı

Yeni Siemens Gebze Tesisi, bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Siemens AG CEO’su Peter Löscher, Siemens AG Enerji Sektör CEO’su Wolfgang Dehen ve Siemens AŞ Genel Müdürü Hüseyin Gelis’in katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Türk mühendisliği sayesinde enerji sektörüne yönelik ürünlerde ‘dünya teslimatçısı’ sıfatıyla beş kıtada, yaklaşık 80 ülkeye ihracat gerçekleştiren Siemens AŞ, ilk faz için yaklaşık 35 bin metrekare kapalı alanda enerji sektörüne yönelik üretimine ve idari fonksiyonlarına devam edecek.
Siemens Gebze Tesisleri, Türkiye’nin ilk yeşil bina sertifikasını (LEED Gold) almaya da aday oldu.

‘Türkiye’de fırsatlar var’

Siemens AG CEO’su Peter Löscher açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Siemens olarak mevcut ekonomik durgunluktan korkmuyoruz. Tecrübelerimize dayanarak söyleyebilirim ki her krizin bir sonu vardır ve her kriz fırsatları da beraberinde getirir. Türkiye’deki büyük fırsatları görmeye de devam ediyoruz. Siemens Türkiye Enerji Sektörü bugün ürünlerini beş kıtaya ve 80’den fazla ülkeye ihraç etmektedir. Gebze’deki yeni tesisimizle birlikte mevcut ihracatımız daha da artacaktır” dedi. Siemens AG Enerji Sektör CEO’su Wolfgang Dehen de konuşmasında, “Enerji teknolojileri alanında çarpıcı gelişmelerin olduğu bir dönemdeyiz. Teknolojik yenilikler ve tamamen yeni sistem modelleri ile insanlığın gelecekte yeterli enerjiye sahip olmasını sağlamanın temellerini atıyoruz. Temiz, verimli, sürdürülebilir ve uygun maliyetli enerji. Gebze’deki yeni tesisimiz geleceğe önemli bir katkı sağlayacaktır” dedi. Siemens A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Gelis de, Siemens’in Türkiye’de pekçok ilke imza attığını ifade ederek, “Zor zamanlarda ülkemize yatırım yapmaya devam etmenin haklı gurunu yaşıyoruz. Kartal tesislerimizden sonra Gebze tesislerinde yaratacağımız üretim ve istihdamla Türkiye’ye sağladığımız katma değeri daha da artıracağız” diye konuştu.Bakandan Siemens’e övgü

Açılışta konuşla yapan Enerji Bakanı Hilmi Güler de, Siemens’ten yüksek teknoloji de üretmesini istedi.  2020’ye kadar 120 milyar dolarlık enerji yatırımı yapacaklarını anlatan Güler, Türkiye’de enerji üretminin yüzde 12’sinin Siemens ürünleriyle gerçekleştirildiğini hatırlatarak şöyle devam etti: “Sadece elektrik enerjisine 105 milyar dolar yatırım yapacağız. Yenilenebilir enerji önceliğimiz. Türkiye’nin rüzgar haritasını çıkardık. Türkiye rüzgar enerjisinde 35 ülke arasında son sıradayken 12. sıraya çıktı. Yatırımlarda yüksek teknolojiyi tercih etmek istiyoruz. Siemens  markalı rüzgar tribünlerini sadece kullanılmasını değil, Türkiye’de üretilmesini de istiyorum. Yüksek teknolojiyi satın alarak değil, Türkiye’de üretilmesini de istiyoruz.“

Siemens Gebze Tesisleri, aynı zamanda Avrupa’nın en yenilikçi tesislerinden biri olacak. Çalışanlarına sağlıklı bir ortam yaratacak olan tesis, doğal kaynakların verimli şekilde kullanılması neticesinde, enerji maliyetlerinde de önemli ölçüde tasarruf sağlayacak. Aydınlatma, ısıtma, soğutma ve havalandırma gibi uygulamalarda, yüksek verimli, teknolojik ve yenilikçi sistemlerin kullanılması ile yüzde 25 enerji tasarrufu hedefleniyor. Benzer şekilde; sensörlü bataryaların kullanılması ve yağmur suyunun toplanarak yeniden değerlendirilmesi ile binalarda yüzde 50 su tasarrufu sağlanacak.

Ayrıca ithal çim yerine az su tüketen yerel bitkilerin tercih edilmesi ve sprinkler sulama sistemi yerine damlama sisteminin kullanılması ile peyzaj alanlarında yine aynı oranda su tasarrufu elde edilmesi planlanıyor. Siemens, taşındığı Gebze’deki (GOSB) binaları için ‘LEED GOLD Yeşil Bina Sertifikası’ almayı hedefliyor. Bu kapsamda, USGBC’ye (U.S. Green Building Council-Amerika Yeşil Bina Konseyi) gerekli başvuralar yapılmış, tasarım ve inşaatla ilgili yeşil bina kriterleri tamamlanmış.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/siemensten-az-enerji-ve-su-harcayan-100-milyon-avroluk-ilk-yesil-kompleks_67931.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!