Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sigara Fabrikası AVM Olacak

Türkiye'nin ilk sigara fabrikalarından tarihi Samsun Sigara Fabrikası, alışveriş merkezi olacak. Osmanlı Hükümeti'nin tütün ithalini yasaklaması üzerine 1897 yılında Samsun'da Fransız Regie firmasının ortaklığıyla kurulan "Samsun Sigara Fabrikası", 1994 yılında 19 Mayıs ilçesinde Ballıca Sigara Fabrikasının açılması üzerine kapatıldı. Samsun

Emlak Times
Sigara Fabrikası AVM Olacak

Türkiye'nin ilk sigara fabrikalarından tarihi Samsun Sigara Fabrikası, alışveriş merkezi olacak.

Osmanlı Hükümeti'nin tütün ithalini yasaklaması üzerine 1897 yılında Samsun'da Fransız Regie firmasının ortaklığıyla kurulan "Samsun Sigara Fabrikası", 1994 yılında 19 Mayıs ilçesinde Ballıca Sigara Fabrikasının açılması üzerine kapatıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi uzun yıllardır boş kalan binaları, yap-işlet-devret modeliyle değerlendirmeye karar verdi.

Tanrıverdi Holding, yüksek mimar Turgut Toydemir ile birlikte binaların alışveriş merkezine dönüştürülmesine ilişkin proje hazırladı.

Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkan Asistanı Aziz İba, holdingin bugüne kadar Samsun'da yaklaşık 10 milyon dolarlık sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdiğini anlattı. İba, holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi'nin Samsun'un Çarşamba ilçesinden olduğunu belirterek, "Bunun için Samsun'a yatırımın bizim için ayrıca bir önemi vardır. Projeyi gerçekleştirirken kentte yaşayan insanların ihtiyaçlarını ve düşüncelerini göz önüne alacağız. Her düşünceden faydalanarak projemizi netleştireceğiz'' diye konuştu.

Samsun Sigara Fabrikasının olduğu alanda bir alışveriş merkezi yapmayı planladıklarını ifade eden İba, şöyle konuştu:

"Alışveriş merkezi, tütün depolarına ve önünde bulunan boş arsaya yapılacak. Arsa kısmında yerin altına 3 kat inşaat yapılacak. Bu inşaatın ikinci ve üçüncü bodrum katları otopark olacak. Birinci bodrum katı ise eski binalarla irtibatlandırılarak alışveriş merkezi yapılacak. Yer üstünde ise herhangi bir yapılaşma olmayacak, meydan sanatsal alanlar ve açık kafeler olarak düzenlenecek."

Projelerin yüksek mimar Turgut Toydemir tarafından hazırlandığını bildiren Aziz İba, fizibilite çalışmalarının sonucunda yaklaşık 30-35 milyon dolarlık bir yatırım planlandığını kaydetti. Binaların tarihi eser olduğunu, kurullardan gerekli izinler alındıktan sonra inşaata başlayacaklarını ve 2 sene içinde bitirmeyi hedeflediklerini anlatan İba, tarihi özelliği olan binaların tamamen korunacağını, içlerinin kullanılacağını söyledi.

Samsun Sigara Fabrikası, kent merkezinde 19 Mayıs Bulvarı üzerinde yaklaşık 9 bin 321 metrekarelik alan üzerinde konumlanan 5 bloktan oluşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sigara-fabrikasi-avm-olacak_74023.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!