Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sigara Yasağından Herkes Memnun

Yapılan araştırmalar toplumun sigara yasağından memnun olduğunu ortaya koydu. İşletme sahipleri ve çalışanların yüzde 80’i, sigara yasağının kapsamının genişletilmesi ve kapalı yerlerde yasaklanmasının ardından, "Kahvehanelerin havasının daha temiz olduğu ve yasadan memnun kaldıklarını" belirtti.

Hürriyet Gazetesi
Sigara Yasağından Herkes Memnun

Yapılan araştırmalar toplumun sigara yasağından memnun olduğunu ortaya koydu. İşletme sahipleri ve çalışanların yüzde 80’i, sigara yasağının kapsamının genişletilmesi ve kapalı yerlerde yasaklanmasının ardından, "Kahvehanelerin havasının daha temiz olduğu ve yasadan memnun kaldıklarını" belirtti.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi’nin araştırmasına göre, işletme sahipleri ve çalışanların yüzde 80’i, sigara yasağının kapsamının genişletilmesi ve kapalı yerlerde yasaklanmasının ardından, "Kahvehanelerin havasının daha temiz olduğu ve yasadan memnun kaldıklarını" belirtti.

HÜ Tıp Fakültesi (HÜ) Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, dumansız hava sahasının kapsamının 19 Temmuz’da genişletilmesinin ardından, tütün ve tütün mamullerinin kapalı mekanlarda içilmesinin yasaklanmasına ilişkin iş yeri ve müşteri memnuniyetiyle ilgili Ankara’da bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Bilir, çalışmadan çok olumlu sonuçlar çıktığını belirterek, "Çalışma, kahvehane sahiplerinin de kahvehanelerdeki müşterilerin de sigara içilmesini kısıtlayan yasadan memnun olduklarını ortaya koydu" dedi.

Görüşler alındı

Çalışma sırasında kahvehanelerde toplam 463 müşteri ile görüşüldüğünü, ayrıca 44 kahvehanedeki işletme sahipleri ve çalışanların görüşlerinin alındığını ifade eden Bilir, şunları kaydetti:

"Görüşülen işletme sahipleri ve çalışanlarının yüzde 80’i, sigara yasağından sonra kahvehane havasının daha temiz olduğunu ifade ederek, yasadan memnun olduklarını belirtmişlerdir. Kahvehane müşterileri arasında ise yasadan memnuniyet daha yüksek düzeydedir. Görüşülen müşterilerin yüzde 90’ı yasayı desteklediklerini ifade etmişlerdir. Yasadan memnun olma nedenlerinin başında ise kahvehanenin havasının temiz olması gelmektedir. Kahvehane müşterilerinin yüzde 77.8’i yasanın, 'Temiz hava soluma hakkını savunduğunu', yüzde 60.7’si de 'Sigara içme sayısının azaldığını' belirtmişlerdir."

Çalışan etkileniyor

HÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilir, çalışmada ayrıca hem işletme sahipleri ile çalışanları, hem de müşterilerin nefeslerinde karbonmonoksit (CO) düzeylerinin ölçüldüğünü kaydederek, "Sigara içenlerde oldukça yüksek değerler saptanmıştır. Sigara içmeyen müşterilerin nefeslerinde 1.57 ppm. (parts per milyon-milyon hacimdeki oran) olarak saptanan CO düzeyi, sigara içen işletme sahiplerinde 14.0 ppm, çalışanlarda 10.35 ppm ve sigara içen müşterilerde de 10.31 ppm olarak bulunmuştur" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sigara-yasagindan-herkes-memnun_74017.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!