Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sigortacıların Bölünme Planı 580 Milyar Dolarlık Tahvilin Notu için Risk

Mortgage piyasasına dayalı tahvillerin riskini üzerine alan tahvil sigortası şirketlerinde son günlerde sıkça tartışılan bölünmenin 580 milyar dolarlık varlığa dayalı yatırım aracının kredi notunu tehlikeye sokacağı açıklandı.

Referans Gazetesib>Mortgage piyasasına dayalı tahvillerin riskini üzerine alan tahvil sigortası şirketlerinde son günlerde sıkça tartışılan bölünmenin 580 milyar dolarlık varlığa dayalı yatırım aracının kredi notunu tehlikeye sokacağı açıklandı. ABD'de tahvil sigortası pazarının iki lideri olan FGIC ve Ambac ile bir diğer oyuncu Security Capital Assurance yaklaşık 1 trilyon dolarlık belediye tahvili ile 580 milyar dolarlık varlığa dayalı diğer tahvilleri garanti altına alıyor. Tehlikede olduğu iddia edilen 580 milyar dolarlık tahvillerin arasında mortgage tahvillerini yeniden paketleyen CDO'lar da var.

Bloomberg'de yer alan bir habere göre, sigorta şirketlerinin bölünmesi yerel hükümetler ve belediyelerce çıkarılan tahvillere AAA gibi yüksek notlar verilirken, mortgage tahvilleri gibi varlığa dayalı tahvillerin notlarında da hızlı bir düşüş getirebilir. Bunun piyasalar için en kötü gelişmelerden biri olacağına dikkat çeken Morgan Stanley kredi stratejileri uzmanı Gregory Peters'a göre düşük kredi notları ellerinde bu tahvilleri bulunduran bankaların da 35 milyar dolarlık varlıklarının değerinin düşmesine neden olabilir.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in ABD'nin önde gelen tahvil sigortası şirketlerinden FGIC'nin kredi notunu düşürmesinin ardından şirket bölünmeyi gündemine almış, bir diğer sigorta şirketi Ambac da geçen gün biri mortgage tahvillerini diğer belediye tahvillerini garantileyen iki birime ayrılacağını duyurmuştu. Sigorta şirketlerinin kredi notlarının düşürülmesi tahvillerin notlarını da olumsuz etkileyeceği gibi bu tahvillerin fiyatlarının da ucuzlamasını beraberinde getirebilir. Bu da değeri düşen tahvillere yatırım yapanların büyük kayıplar yaşamasına neden olabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sigortacilarin-bolunme-plani-580-milyar-dolarlik-tahvilin-notu-icin-risk_59677.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!