Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şile’de Yüzlerce Yıllık Kiremit Mezarlar Bulundu

İstanbul Şile'de Ağva'ya iki kilometre mesafedeki köyde çok sayıda kiremit mezar bulundu. Bizans dönemine ait olduğu düşünülen yüzlerce yıllık tarihi bulgular için koruma ve inceleme çalışmaları başlatıldı.

yapi.com.tr
Şile’de Yüzlerce Yıllık Kiremit Mezarlar Bulundu

İstanbul’un Şile ilçesinin doğusunda Büyükbucaklı köyü sınırları içindeki taş ocağının hemen yakınında yüzlerce yıllık kiremit mezarlar ortaya çıktı. Çok sayıda kiremit mezarın içinde iskeletler bulundu. Bizans dönemine ait olduğu düşünülen kiremit mezarların incelenmesi ve korunması için çalışmalar başlatıldı.

Sözcü’den Mert Öz’ün haberine göre; Şile Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Nabi Evren, “Roma veya Bizans dönemine ait olduğunu düşünüyoruz. Daha ziyade alt tabaka insanların gömüldüğü mezarlar olarak görülüyor. Bunlar halk tipi mezar. Yağışlar, heyelanlar, kaymalar bunları gün yüzüne çıkardı.” ifadelerini kullandı.

“Bu coğrafyada bunlara ilk defa rastlanıyor” diyen Evren, “Bu kiremit mezarların Türkiye’de bulunduğu birkaç nokta daha var ancak bu coğrafyada ilk defa bulundu.” tespitini paylaştı.

“Önemli bir turizm noktası olabilir”
Tarihi eserlerin incelenmesi ve korunması için yetkili mercilere bildiride bulunduklarını aktaran Evren, “Burası Ağva’ya iki kilometrelik bir mesafede. Ağva popüler bir turizm yöremiz. Bu yöre için önemli bir turizm noktası olabilecek, tarihimize ışık tutacak çok önemli bir bulgu olarak görüyoruz.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/silede-yuzlerce-yillik-kiremit-mezarlar-bulundu_189518.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!