Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Şimdi Konut Almak Akıllıca Değil Fiyatlar Düşecek’

Konuttaki durgunluk ev hayali kuranların da kafasını karıştırıyor. Pek çok kişi en uygun zamanlama hakkında uzmanlardan yardım almaya çalışırken, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, önemli mesajlar verdi.

Zaman Gazetesionuttaki durgunluk ev hayali kuranların da kafasını karıştırıyor. Pek çok kişi en uygun zamanlama hakkında uzmanlardan yardım almaya çalışırken, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, önemli mesajlar verdi. Artan inşaat maliyetleri sebebiyle konut fiyatlarının yükseldiğini belirten Koçoğlu, “Bu tabloda konut almak akıllıca iş değil. Çünkü, yıl sonuna kadar fiyatlar düşecek. Bence konut sahibi olmak isteyenler bu isteklerini yıl sonuna kadar ertelemeli.” diye konuştu. Konut kredilerinde faiz yükselişinin başlangıçta olumsuz gibi görünse de fiyatların yeni yeni dengelenmeye başladığını söyledi.

Konut kredisi faizlerinin yüzde 2,35'e kadar yükseldiğine dikkat çeken Koçoğlu, “Böyle olmasaydı, bugün inşaat malzemelerinin fiyatı değil yüzde 50-70, yüzde 100'ü bile aşabilirdi.'' uyarısında bulundu. Koçoğlu'na göre faiz artışına rağmen inşaat malzemelerinin karaborsaya düştüğünü, demir çelik fabrikalarının da ürün verebilmek için bir aya kadar süre verdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Demir fiyatlarındaki artış yılbaşından itibaren yüzde 60'ı geçti. Hep demir ve çimentodaki artış konuşuluyor; ancak seramiğin fiyatı da yılbaşından itibaren neredeyse yüzde 100'e ulaştı. Herkes fırsatçılık yapıyor. Girdisi dövize dayalı olan ürünlerde maliyet artışı olabilir, ancak dövizle hammadde almayanlar da zam yapıyor.”

İNTES Başkanı, Toplu Konut İdaresi'nin piyasadaki talebi tetiklediğini belirterek, “TOKİ yetkilileriyle görüştük, bu kurum konut yapımında frene basma sözü verdi. Müteahhitler de dayanabildiği kadar dayansın, malzeme almasın. Piyasa ancak bu şekilde rayına oturur. Böyle olursa, konutun fiyatı yıl sonuna kadar yüzde 30 düşer.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/simdi-konut-almak-akillica-degil-fiyatlar-dusecek_46874.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!