Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şimdilik Akciğeri Yeşil Kalacak!

Adana’nın akciğeri olan Seyhan Havzası’nın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılaşmaya açılması kararı rafa kaldırıldı. “Gençlik Merkezi” yapılması planlanan bölge şimdilik yeşil alan olarak kalacak.

yapi.com.tr
Şimdilik Akciğeri Yeşil Kalacak!

Evrensel'den Sinem Uğurlu'nun haberine göre, Mülkiyeti Adana Büyükşehir Belediyesine ait olan Seyhan Nehri kıyısındaki yeşil alan için, 14 Şubat 2013 tarihli Belediye meclis kararıyla imar değişikliği yapıldı ve bölge yapılaşmaya açıldı. Bu değişiklikle, Seyhan Nehri’nin iki yakasındaki Merkez Park içinde bulunan Fuzuli Caddesi ile Cevat Yurdakul Caddesi’nin kesiştiği bölgedeki tam 28 bin 749 metrekarelik alana gençlik merkezi yapılması öngörülüyordu.

Belediye vazgeçti

O dönemde Şehir Plancıları Odası Adana Şube Başkanlığı görevini yürüten Ulaş Çetinkaya ve TMOBB’ye bağlı meslek odaları, planın iptal edilmesi ve alanın eskiden olduğu gibi yeşil alan olması için başvurularda bulundu. Bu itirazlar nihayet sonuç verdi ve Belediye Meclisi, Seyhan Nehri’ni yapılaşmaya açmaktan vazgeçti. Adana Büyükşehir Belediyesi, görüşülen imar değişikliği planı doğrultunda söz konusu parsellerin yeşil alan olarak kalması kararını aldı.

Kent için bir kazanım

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreterİ Nazım Biçer, “Bu örnekle yaşam alanlarımız için alınan olumsuz kararlara rağmen kararlılıkla mücadele etmeyi sürdürürsek, sonuçlar alınabileceğini bir kez daha tecrübe etmiş olduk. Bu kamusal alanın betonlaşması yolunda atılan bu adımın durmuş olması, Adana kentleşmesi için önemli bir kazançtır” diye konuştu. 

Sel taşkın koridoru

Merkez Park, Seyhan Nehri’nin iki yakasında yer alan, yaklaşık 33 hektar büyüklüğüyle Türkiye’nin en büyük şehir parklarından biri. Seyhan Havza’sı, aynı zamanda Seyhan Nehri’nin sel taşkın koridoru. Yani sel taşkınları sırasında, bir felaket yaşanmaması için bu koridorların betonlaşmayla doldurulmaması gerekiyor. Ayrıca, bölge yeşil alan olması itibariyle de Adana’nın akciğeri görevini görüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/simdilik-akcigeri-yesil-kalacak_118725.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!