Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Adana'nın Akciğerleri de Yapılaşmaya Açılıyor!

Adana’nın akciğeri Seyhan Havzası, Büyükşehir Belediyesi tarafından “Gençlik Merkezi Projesi” adı altında yapılaşmaya açılıyor. Daha önce tepkiler üzerine Belediye Meclisinde görüşmelerine ara verilen projenin, yeniden Meclis gündemine geldiği iddia ediliyor.

yapi.com.tr
Adana'nın Akciğerleri de Yapılaşmaya Açılıyor!

Evrensel'den Sinem Uğurlu'nun haberine göre, yeşil alana yeni bir Gençlik Merkezi yapılması planlanırken, Gençlik Merkezi olarak kullanılabilecek 5 Ocak Stadı’na ise AVM projesi gündemde.

Sel taşkın koridoru

Seyhan İlçe Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile 14.02 2013’te Seyhan Nehri kıyısındaki yeşil alanda imar değişikliği yapıldı. Bu değişiklikle, Merkez Park içinde bulunan, Fuzuli Caddesi ile Cevat Yurdakul Caddesi’nin kesiştiği bölgedeki tam 28 bin 749 metrekarelik alana Gençlik Merkezi yapılması öngörülüyor. Yapılaşmaya açılmak istenen alan, şu anda Belediyenin, Park Bahçeler Müdürlüğü olarak kullanılıyor. Seyhan Havza’sı, aynı zamanda Seyhan Nehri’nin sel taşkın koridoru. Yani sel taşkınları sırasında, bir felaket yaşanmaması için bu koridorların betonlaşmayla doldurulmaması gerekiyor. Ayrıca, bölge yeşil alan olması itibarıyla de Adana’nın akciğeri görevini görüyor.

Yeşil alana gençlik merkezi, stada AVM

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün kullanımında olan 5 Ocak Stadı ise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ tarafından AVM, konut, cami yapılmak isteniyor.

Adana TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nazım Biçer, gençlik merkezi yapılmak istenen yerin yanlış seçildiğini söyledi. Merkez parka bina yapmak yerine, yeşil alan özelliğinin geliştirilmesi ve vatandaşların yararlanacağı kamusal alan özelliğinin korunması gerektiğini ifade etti. Seyhan Nehri’nin Adana’ya nefes aldırdığını söyleyen Biçer, “İnsanın ve doğanın kıymetini bilmezler, ellerinde paftalar, binalarına haritaların üzerinde yer seçiyorlar. Onlar için oralar yeşil alan değil, nehir yatağı değil; şantiyeye dönüştürülmeye aday alanlar” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/adananin-akcigerleri-de-yapilasmaya-aciliyor_114658.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!