Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sinpaş 160 Milyon Dolarlık Cezayir Projesine 2011'de Başlayacak

Türkiye'de yaptığı konut ve ticari gayrimenkul projeleriyle adını duyuran Sinpaş Yapı, Cezayir'de 155-160 milyon dolarlık konut ve alışveriş merkezi projesine 2011 yılında başlayacak. Çelik, ''Bizim işlerimiz uzun dönemli. Türkiye belli dönemlerde tabii krize giriyor çıkıyor... Bizim işlerimiz iyi, planladığımız doğrultuda gidiyor'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Sinpaş 160 Milyon Dolarlık Cezayir Projesine 2011'de Başlayacak

Türkiye'de yaptığı konut ve ticari gayrimenkul projeleriyle adını duyuran Sinpaş Yapı, Cezayir'de 155-160 milyon dolarlık konut ve alışveriş merkezi projesine 2011 yılında başlayacak. Sinpaş Yapı Genel Müdürü Ahmet Çelik, bu yıl işlerinin iyi olduğunu, konut projelerinin ve ticari gayrimenkul yatırımlarının planladıkları doğrultuda gittiğini söyledi. Çelik, ''Bizim işlerimiz uzun dönemli. Türkiye belli dönemlerde tabii krize giriyor çıkıyor... Bizim işlerimiz iyi, planladığımız doğrultuda gidiyor'' dedi. Sinpaş'ın yürüyen projelerinde 10 bine yakın konut üretileceğini bildiren Çelik, şu anda devam eden projelerine ilişkin şunları söyledi:

''Konut olarak Kelebekia projemiz şu anda devam ediyor, satışları sürüyor. Topkapı'da bir ticari gayrimenkulümüz var. 26 bin 300 metrekare üzerinde, o bitmek üzere. İkitelli bölgesinde bir lojistik merkezi inşa ediyoruz. Toplam 180 bin metrekare inşaat alanı var. Cezayir'de bir proje çalışmamız devam ediyor, hem alışveriş merkezi hem konut projesi olacak. 3 bin 470 konutluk Antepia projemiz var.''

Ahmet Çelik, İstanbul'da devam eden Kelebekia projesinin toplam satış değerinin 125 milyon TL, Topkapı projesinin yaklaşık 20 milyon dolar, İkitelli projesinin 70-80 milyon dolar ve Gaziantep'te inşaatına başladıkları Antepia projesinin yatırım değerinin 1,2 milyar dolar olduğunu belirtti.
    
''Cezayir projesinin inşaatına 2011'de başlayacağız''
    
Cezayir'de proje çalışmalarının devam ettiğini bildiren Ahmet Çelik, ''Cezayir'in önemli gruplarından birisi ile işbirliğine gittik. Onunla birlikte o projeyi yürütüyoruz. 155-160 milyon dolarlık bir proje. İnşallah 2011'de inşaatına başlayacağız'' dedi. Çelik, yurtdışındaki projelerine ilişkin bir soruyu yanıtlarken, ''Belarus'ta bir proje çalışması yaptık ama 2009'da global kriz olunca Belarus'taki ortağımız yatırımı erteledi, onlar da krizden etkilendi. İkinci ülke Cezayir. Katar'da da bir şirketimiz var, ama farklı noktalarda faaliyet gösteriyor'' dedi. Global ekonomik krizin Sinpaş Yapı'nın yurtiçi büyümesini nasıl etkilediğini anlatırken Çelik, şunları kaydetti:

''Biz planladığımız şekilde gidiyoruz ama krizde herkes gibi biz de bir durduk. Yapılanmamızı yeniden gözden geçirdik. Faaliyetlerimizi komple yeniden gözden geçirdik. Ama kriz Türkiye'de çabuk geçti. 2010 yılında ekonomik verilerde de gördüğümüz gibi kriz atlatılmış gözüküyor. 2011'de, ilk kriz öncesi dönemin tüm verileri sağlanacak diye düşünüyorum. İhracatımız olsun büyümemiz olsun tüm sektörlerin 2008 verilerine ulaşacağına eminim.''
    
''Konut sektörü büyüyecek''
    
2011 yılında hem konut sektörünün hem de Sinpaş'ın büyüyeceğini ifade eden Çelik, faizlerin düşmesinin, finans sektörünün çok güçlü ve ciddi bir likit olmasının, yurtdışından sıcak para girişinin konut sektörünü ve ekonomiyi canlandırdığını söyledi. Çelik, sıcak paranın konut sektörün etkisine ilişkin olarak, ''Gelen bu paralar bir şekilde bu paralar bir şekilde ekonomiye de dönüyor. Tabii bu ekonomiyi kayganlaştırıyor. Bu olumlu mu olur riskli mi, o tartışılır. Çünkü dünya piyasalarındaki kriz daha tam atlatılmış değil. Onun için bir kayganlık, bir risk gözüküyor. Ama Türkiye'ye gelen bu sıcak para tabii ekonomide bir hareket sağlıyor'' görüşlerini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sinpas-160-milyon-dolarlik-cezayir-projesine-2011de-baslayacak_84462.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!