Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sinpaş 6 Milyar Ciro ve 1 Milyar 580 Milyon Kar Hedefliyor

Avni Çelik, Sinpaş'ın yürüyen projelerinde 10 bine yakın konut üreteceğini, gelecek 6 yıl içinde 15 bine yakın konutu piyasaya arz etmiş olacağını bildirdi. Avni Çelik, Sinpaş GYO'nun yılın 9 aylık dönemindeki faaliyetleri ve gelecek hedeflerine ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, dünyada ''hava''nın iyiye gittiğini, Türkiye'nin de

yapi.com.tr / AA
Sinpaş 6 Milyar Ciro ve 1 Milyar 580 Milyon Kar Hedefliyor

Sinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Sinpaş'ın yürüyen projelerinde 10 bine yakın konut üreteceğini, gelecek 6 yıl içinde 15 bine yakın konutu piyasaya arz etmiş olacağını bildirdi. Avni Çelik, Sinpaş GYO'nun yılın 9 aylık dönemindeki faaliyetleri ve gelecek hedeflerine ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, dünyada ''hava''nın iyiye gittiğini, Türkiye'nin de iyiye gittiğini ve daha da iyi olacağını dile getirerek, Türkiye'nin rölatif olarak iyi yönetildiğini söyledi.

Türkiye ile Lübnan arasında feribot seferleri yapılacağını, insan ve otomobillerin taşınacağını, günde 1800 yolcudan söz edildiğini pasaport, vize, izin bulunmayacağını, Suriye'den çok sayıda kişinin Türkiye'ye geldiğini belirten Çelik, ''Türkiye bugünleri gördü, daha iyilerini de görecek. Bastığımız yer kaygandı, bugün sağlam gözüküyor. Devletin komşularıyla sıfır sorun politikası bunları sağladı. Ülkem iyi gidiyor diye düşünüyorum. Ülkem bölgesel bir güç olmaya başlıyor. Bir şeyler iyiye giderken içinden pay almak iş adamının hakkıdır. Biz bu hakkı sonuna kadar inşallah kullanacağız'' diye konuştu. Gayrimenkul sektöründe geçmişte havaların biraz bulutlu olduğunu, o olumsuz dönemde gürültü patırtı içinde kendilerinin sükunetle dolaştıklarını dile getiren Çelik, şöyle devam etti:
    
''İyi cirolar elde ettik, karlılığımızı belli noktalara getirdik ve projeleri arka arkaya bitirdik. İçinde bulunduğumuz yılda 1080 ev satmışız, 450 milyon liraya yakın ciro elde etmişiz. Yıl sonuna gelirken bu cironun 500 milyon liraya yaklaşacağını düşünüyorum. Ortalama konut fiyatımız 400 binin biraz üzerinde. Biz biraz daha üst gelir grubuna hitap eden projeler yapıyoruz. Eğer bu projelerimiz biraz daha piyasa ile rekabete girseydi, ciroları ikiye hatta 2,2'ye katlamamız hiç de zor değildi ama onun içinde katma değer üretilir miydi, yatırımcılarımıza bir değer transfer edebilir miydik, çok emin değilim. Markamız değerli, müşterilerimiz değerli. Onlara iyi hizmet vermenin maliyeti var.''

''İstanbul'da çalışıyoruz, Ankara'da çalışacağız, Bursa'da çalışıyoruz, Marmaris'te çalışacağız'' diyen Çelik, Marmaris'teki projelerinin bir tabuyu yıkacağını, ''yabancıya konut'' denince dağlara yakın, denizle ilişiksiz Avrupa'nın, orada geçinmekte zorluk çeken kesimine hitap eden konutlar yapıldığını, bu zincirin Sinpaş ile kırılacağını söyledi. Çelik, Marmaris'te daha yüksek gelir grubuna konut üreteceklerini, buradaki yatırım alanının Türkiye'nin en güzel lokasyonlarından biri olduğunu, 2 kilometreye yakın sahil şeridi, çok iyi bir coğrafya ve iklime sahip arazinin bir yanının Yunanistan'ın Simi, bir yanının Rodos adasına baktığını anlattı.
    
Sinpaş'ın şu anda 6 bin civarında konut ürettiğini, yürüyen projelerinde 10 bine yakın konut üreteceklerini belirten Çelik, gelecek 6 yıl içinde 15 bine yakın konutu piyasaya arz etmiş olacaklarını bildirdi. İstanbul'da yılda 100 bin konut satıldığını, bunun içerisinden Sinpaş'ın 2 bin adet payı ''güle oynaya'' alabileceğini ifade eden Çelik, ''Geçmişte de şu gün de satışla ilgili hiçbir zorluğumuz oluşmadı. Markamız değerli, müşterimiz bize güvenir, değerlerimizi artırmaya devam edeceğiz'' dedi. Avni Çelik, yakında Ankara'da Sinpaş GYO ile Sinpaş Yapı'nın birlikte olacağını, Ankara'ya ''Gelecek Geldi'' sloganıyla gireceklerini, başkenti değerlendirecek, ülkeye değer katacak projeler gerçekleştireceklerini ifade etti.
    
''Yabancılara konut satışı ve müktesep hak konusu çözülmeli''
    
Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik de Sinpaş GYO'ya ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'ne (GYODER) göre Türkiye'nin yılda 700 bin konuta ihtiyacı olduğunu, ancak bu kadar konutu hiçbir yıl üretemediğini belirten Çelik, 2006'da üretilen 600 bine yakın konutun daha sonraki yıllarda 500 binler seviyesine düştüğüne, üretilen bu konutların da hepsinin satılmadığına işaret etti. İnşaat sektöründe bir problem bulunduğunu, TUİK'e göre inşaat sektörü yüzde 21 büyüdüğünü ama bu büyümenin konut yatırımlarına değil konut dışı inşaat alanlarında gerçekleştiğini anlatan Çelik, sektörün önünün açılması için yabancılara konut satışının önünün açılması gerektiğini ifade etti.
    
Gayrimenkul sektöründe satın alınan arsaların durumunun da müktesep hak oluşturmadığına işaret eden Çelik, yani imar durumu belirli bir arsayı alıp ona göre proje hazırlansa dahi kamu yararına burasının imar durumunun değiştirilebileceğini kaydetti. Ömer Faruk Çelik, özellikle yabancı yatırımcılara bunu anlatmanın zor olduğunu vurgulayarak, ''Sektörün önünün açılması, yabancıları yatırıma çekmek için yabancılara konut satışının önünün açılması, bir de bu müktesep hak konusunun çözülmesi gerekir diye düşünüyoruz'' dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: gayrimenkul firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/sinpas-6-milyar-ciro-ve-1-milyar-580-milyon-kar-hedefliyor_84159.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!