Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sıra Halilrıfatpaşa'da

Büyükşehir Belediyesi 7 tarihi binanın dış cephesini yenileyecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kültürel mirasın yaşatılması amacıyla uygula

Yeni Asır
Sıra Halilrıfatpaşa'da

b>Büyükşehir Belediyesi 7 tarihi binanın dış cephesini yenileyecek.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kültürel mirasın yaşatılması amacıyla uygulamaya koyduğu "Bakımlı Cepheler Projesi"nde ikinci aşama başladı. Büyükşehir Belediyesi İmar İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü, Alsancak 1448 ve 1449 Sokak'lardan sonra şimdi de Halilrıfatpaşa ve Şato Restoran bölgesindeki 7 evi restore edecek.

Yüzlerini güldürdük
Geçmişten günümüze kadar gelebilen tarihi yapıları başlattıkları bakımlı cepheler projesiyle gelecek kuşaklara aktarmayı hedeflediklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, "İzmir genelinde gerek eğitime destek kampanyası çerçevesinde, gerekse bakımlı cepheler projesiyle birçok tescilli okul binasıyla tarihi yapıda yaptığımız bakım ve onarım çalışmalarıyla yılların yorgunluğunu üzerinde taşıyan bu binaların yüzlerini güldürdük" dedi.

Gelecek kuşaklara
Başkan Piriştina, "Tarihi ve kültürel mirasımızı koruyup gelecek kuşaklara aktarabilmek için büyük çaba sarfediyoruz, sarfetmeye de devam edeceğiz. En önemli hedeflerimizden birisi de bu yapıları koruyup kente ve kentsel yaşama kazandırmak" dedi.
İZBETON Genel Müdürlüğü projeleri teslim alıp çalışmalara başladı. Binaların dış cepheleri aslına uygun olarak restore edilip boyanacak, çatıları aktarılacak. Dolayısıyla da İzmir'in kültürel mirasına kazandırılacak" diye konuştular.

Şimdiye kadar neler yapıldı?
* Namık Kemal, Atatürk, İzmir Kız Lisesi, Mithatpaşa Caddesi Endüstri Meslek Lisesi ve İzmir Ticaret Lisesi gibi tarihi binalar, prestij mekanları haline getirildi.
* Halk arasında Dantel Sokak olarak bilinen Alsancak 1448 ve 1449 Sokak'lardaki evleri tek tek ele alan Büyükşehir Belediyesi, evlerin dış cephelerini aslına uygun olarak onarıp çatılarını aktararak şehre kazandırdı.
* Agora'nın Kemeraltı ve Kadifekale'yle bütünleştirilerek kentliye açık bir ören yeri haline dönüştürülmesi, arkeolojik alanla bitişik tarihi dokuyu içine alan kültür, turizm ve ticaret yenilenmesini kapsayan proje hayata geçirildi.
* Mithatpaşa Caddesi üzerindeki 7 tarihi bina ele alınarak dış cephelerinin restorasyon çalışmasına başlandı.
* Susuzdede de 4 evin restorasyon çalışmaları başlatıldı.
* Bornova Murat Köşkü (Perili Köşk) ele alınarak restorasyon çalışması başlatıldı.
* Tarihi Alsancak Gar binasının dış cephesi yenilenerek reklam panolarından temizlendi.

İskele'de 3 bina onay bekliyor
Karşıyaka İskele karşısında da 3 evin dış cephe restorasyon çalışmasına başlayacaklarını iaçıklayan Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü yetkilileri, "Karşıyaka'daki evler diğerlerine oranla çok viran olmamasına rağmen hergün vapurdan inen binlerce İzmirli ile şehrimizi ziyaret eden turistlerin dikkatini çekiyor. O nedenle bu evlere el atmaya karar verdik. Restorasyon projelerini hazırlayıp Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onayına sunduk. Kurulun onayından hemen sonra burada da çalışmalara başlayacağız.http://www.yapi.com.tr/haberler/sira-halilrifatpasada_3224.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!