Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sıra Kırsalda mı?

Çarpık yapılaşmayla tanınmaz hale gelen kentlerimizden sonra, kırsal alanlar da kontrolden çıktı. Uzmanlara göre, kırsalın bozulması, kentseldekinden

Akşamarpık yapılaşmayla tanınmaz hale gelen kentlerimizden sonra, kırsal alanlar da kontrolden çıktı. Uzmanlara göre, kırsalın bozulması, kentseldekinden daha tehlikeli.

Tentlerdeki başıbozuk yapılaşma, kırsal alanlara da sıçradı. Kırsaldaki çarpık yapılaşmadan kaygı duyan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şengül Gür, 'Kırsalın bozulması kentselin bozulmasından çok daha tehlikelidir' dedi.

Gür, kentlerde yaşanan kontrolsüz ve plansız yapılaşmanın kırsal alanlarda da yaygınlaşmaya başladığı uyarısında bulundu.


Prof. Dr. Şengül Gür, kentlerin daha merkezi oldukları için, buradaki yanlış yapılaşmaya müdahale edilmesinin daha kolay olacağı görüşünde. 'Kentler daha merkezi oldukları için, müdahale edilmesi ve kontrol altına alınması daha kolaydır' diyen Prof. Dr. Gür, kırsal kesim için ise, şunları söyledi:

Kırsalın tedavisi zor
'Kırsalın bozulması ise, sistemik bozulma ve yozlaşmaya benzer. Çok dağınık olduğu için tedavisi daha zordur. Kırsalın bozulmasındaki diğer önemli bir sorun da, oksijen kaynağı olan ve kentlerin atmosfere verdiği zararı takviye eden kırsalın kirlenmesi ve bozulması durumunda, bu işlev yerine getirilemeyecek ve kırsal alanlar artık kentleri takviye edecek potansiyele sahip olamayacaklardır.'

http://www.yapi.com.tr/haberler/sira-kirsalda-mi_1333.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!