Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sıra Müteahhitlerde

Ukrayna’nın inşaat sektörünün önde gelen isimlerinden Erbek firmasının başkanı Ercan Bekar, Ukrayna’daki krizi ve bunun Türkiye’ye olası etkilerini Cumhuriyet’e değerlendirdi.

Cumhuriyet GazetesiUkrayna’nın inşaat sektörünün önde gelen isimlerinden Erbek firmasının başkanı Ercan Bekar, Ukrayna’daki krizi ve bunun Türkiye’ye olası etkilerini Cumhuriyet’e değerlendirdi.

- Ukrayna’da şu anki durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ukrayna, yabancı yatırımcı için Doğu Avrupa’nın bir yıldızıydı. Son bir ayda savaşta görülebilecek bir durgunluğa düştük. Küresel krizle siyasi istikrarsızlığın birleşmesi, ülke ekonomisi açısından çok olumsuz bir durum yarattı. Parlamentonun çalışamaması, yasaların onaylanamaması, bu şartlarda gidişatı olumsuz etkiliyor.

- Bu durumun istihdama yansıması nasıl?

İnşaat sektöründe ortalama yüzde 60 oranında işten çıkarma var. Fakat yüzde 90 oranında işçi çıkartan şirketler söz konusu. Ukrayna’daki inşaat projelerinin yüzde 80’i banka kredisiyle yürütülüyordu. Bankalar kredileri durdurunca inşaatlar da durdu. Bizim sektörün önemli bir kesimini Türk firmaları oluşturuyor. Bu firmalar, çalışanların önemli bir kısmını Türkiye’ye gönderdi. Doğu Avrupa ve eski Sovyet ülkelerinde devam eden bu kriz, Türkiye’yi de olumsuz etkileyecek; Türkiye’nin dış müteahhitlik hizmetlerinden elde ettiği gelir, 10 milyar dolar. Bu çok büyük bir düşüş gösterecek. Türkiye’nin bu ülkelerde üstlendiği inşaat işlerinde yüzde 50 düşüş yaşanacak. Bu ülkelerde çalışan ve işsiz kalan pek çok Türk, Türkiye’de işsizliğin artmasına neden olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sira-muteahhitlerde_64305.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!