Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şirket Birleşme - Devralmasında Yeni Dönem

Rekabet Kurulunun ''Rekabet Kurulundan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralma Hakkında Tebliği'', 2011 yılından itibaren yürürlüğe girerken, şirketlerin birleşme ve devralma işlemlerinde yeni dönem başladı.

yapi.com.tr / AA
Şirket Birleşme - Devralmasında Yeni Dönem

Rekabet Kurulunun ''Rekabet Kurulundan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralma Hakkında Tebliği'', 2011 yılından itibaren yürürlüğe girerken, şirketlerin birleşme ve devralma işlemlerinde yeni dönem başladı. A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, yoğunlaşma işlemlerinin kontrolünde en önemli mevzuattan biri olan söz konusu tebliğ ile bildirime tabi işlemler için geçerli olan eşik sistemi değiştirildi. Düzenleme ile mevcut durumda pazar payı ve ciroya dayalı ikili eşik sisteminden vazgeçilerek çoğu Avrupa Birliği üyesi ülkede geçerli olan ciro eşiği sistemi uygulamasına geçildi. Buna göre birleşme ve devralmalarda;

     -İşlem taraflarının Türkiye ciroları toplamının 100 milyon lirayı ve işlem taraflarından en az ikisinin Türkiye cirolarının ayrı ayrı 30 milyon lirayı,
     -İşlem taraflarından birinin dünya cirosunun 500 milyon lirayı ve diğer işlem taraflarından en az birinin Türkiye cirosunun 5 milyon liraya aşan yoğunlaşma işlemleri izne tabi olacak.
    
Etkilenen pazar yoksa Kuruldan izne de gerek yok
    
Ortak girişimler hariç olmak üzere, ciro eşikleri aşılsa dahi, herhangi bir etkilenen pazarın bulunmadığı işlemler için Kuruldan izin alınması gerekmeyecek. Yani taraflar arasında yatay veya dikey herhangi bir ilişkinin olmadığı durumlarda etkilenen pazar olmadığı için izin alınması gerekmeyecek. Burada önemli olan nokta etkilenen pazarın bulunup bulunmadığı olacak.
    
Yeni dönemde Rekabet Kurumuna bildirilen işlemler kamuoyuna açıklanacak.
Düzenleme ile birleşme ve devralmalarda Rekabet Kuruluna sunulacak bildirim formu da önemli oranda değiştirilirken, biri uzun diğer kısa olmak üzere iki şekilde bildirim yapılacak. Buna göre, işlem taraflarından biri, ortak kontrole sahip olduğu bir teşebbüsün tam kontrolünü elde edecekse veya Türkiye ve ilgili coğrafi pazarlar açısından herhangi bir etkilenen pazarda; yatay ilişkiler için işlem taraflarının pazar payları toplamı yüzde 20'den, dikey ilişkiler için işlem taraflarından birinin pazar payı yüzde 25'ten azsa, etkilenen pazar için bazı bilgiler istenecek. Bununla kısa sürede değerlendirilebilecek işlemler için daha basit form doldurularak, kurulun değerlendirme yapma hızının artması, etkisi önemli olabilecek işlemler için ise detaylı bilgiler edinilmesi amaçlanıyor.
    
Başkan Kaldırımcı: Pazar payı eşiğinden ciro eşiğine geçtik
    
Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, daha önce hakim durum yaratmamak veya mevcut hakim durumu güçlendirmemek için Kuruldan izin alınması gereken birleşme ve devralmalarda yüzde 25 pazar payı eşiği olduğunu hatırlatarak, yeni sistem ile pazar payı eşiğinden ciro eşiğine geçtiklerini söyledi. Bundan önceki uygulamada, birleşme ve devralma taleplerinin sonuçlarını kamuoyuna duyurduklarını anlatan Kaldırımcı, artık karar öncesi başvuruları ilan edeceklerini, etkilenen pazar bulunmuyorsa, bunu bildirim yükümlüğünün kapsamı dışında bırakacaklarını kaydetti.

Rekabet Kurumuna çok sayıda birleşme ve devralma dosyası geldiğini belirten Kaldırımcı, bazı şirketlerin bildirim yapmayı unuttuğunu, bazılarının ise birleşme ve devralma işleminden sonra başvuru yapması nedeniyle cezaya tabi kaldığını ifade etti. Düzenlemenin hem kuruma hem de şirketlere kolaylık sağlayacağını anlatan Kaldırımcı, Rekabet Kurumunun insan kaynağını ve işyükünü azaltmak suretiyle daha etkin olacağını bildirdi.
    
Yabancı menşeli şirketler için eşik daha yüksek
    
Ciro eşiğinin yurtdışından müracaat eden yabancı menşeli şirketler için daha yüksek olduğuna dikkati çeken Kaldırımcı, ''yabancı şirketi yok saymıyoruz, bildirimi zorunlu tutuyoruz'' dedi. Pazar payının ölçülmesinin kolay olmadığını anlatan Kaldırımcı, ciro eşiğinin daha etkin bir mekanizma olduğunu, yoğunlaşma riskini zaten başka tür mekanizmalarla takip ettiklerini ve denetlediklerini söyledi. Kaldırımcı, Avrupa Birliği ülkelerinde de ciro sisteminin uygulandığına dikkati çekti.
    
Kılavuz yayınlanacak
    
Kaldırımcı Resmi Gazete'de 7 Ekim 2010 tarihinde yayımlanan ve 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe giren tebliğ hakkında şirketlere yol gösterici bilgiler verecek Kılavuz çalışması yaptıklarını, söz konusu kılavuzun önümüzdeki günlerde çıkarılacağını ifade etti. Tebliğ ile yoğunlaşma işlemleri ile ilgili olarak Taahhüt mekanizmasının da düzenlendiğini anlatan Kaldırımcı, taahhüde ilişkin ayrıntılı bilgilerin çıkarılacak Kılavuzda yer alacağını sözlerine ekledi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/sirket-birlesme---devralmasinda-yeni-donem_85023.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!