Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şirket Evliliklerinde Tarihî Rekor

2010 yılında 29 milyar dolar değerinde birleşme ve satınalma gerçekleşti. Tarihin en üst seviyesine çıkan şirket alışverişlerine elektrik dağıtım şirketleri ve küçük kapasiteli hidroelektrik santrallerinin özelleştirildiği enerji sektörü yön verdi. 12,3 milyar dolarlık enerji özelleştirmeleri, 14,6 milyar dolarlık özelleştirmenin büyük bölümünü

Zaman Gazetesi
Şirket Evliliklerinde Tarihî Rekor

2010 yılında 29 milyar dolar değerinde birleşme ve satınalma gerçekleşti. Tarihin en üst seviyesine çıkan şirket alışverişlerine elektrik dağıtım şirketleri ve küçük kapasiteli hidroelektrik santrallerinin özelleştirildiği enerji sektörü yön verdi. 12,3 milyar dolarlık enerji özelleştirmeleri, 14,6 milyar dolarlık özelleştirmenin büyük bölümünü oluşturdu.
 
Küresel krizde sektörlerin neredeyse tamamında yavaşlama görüldü. Ancak 2010'da ekonomide beklenenin üzerinde büyüme oranı gerçekleşmesi şirket evlilikleri ve satınalmalarına da yansıdı. Deloitte Türkiye'nin yayınladığı '2010 Yılı Birleşme ve Satınalmalar Raporu'na göre, birleşme ve satınalmalar, sessiz geçen 2009 yılının ardından enerji sektöründeki özelleştirmeler ve özel sektördeki birkaç dev işlem ile rekora koştu. 2010'da toplam 203 işlem gerçekleşirken işlem hacmi 29 milyar doları buldu. İşlem hacmi geçen yılın 5 katına çıkarken bir önceki yıla göre 2 kat artan işlem adedi tarihi olarak en yüksek seviyesine ulaştı. Özelleştirmeler işlem hacminin yarısını oluşturdu. Özelleştirmeler ve Garanti Bankası işlemi haricindeki işlemlerin toplam hacmi 8,5 milyar dolarda kaldı. Bu hareketliliğin 2011'de de devam edeceği, özelleştirmelerin ise işlem hacmi üzerinde tekrar belirleyici olacağı öngörülüyor.

Özelleştirmeler, 14,6 milyar dolarlık 35 işlem ile toplam hacmin yarısını oluşturdu. Uzun yıllardır Türkiye'nin gündeminde yer alan elektrik özelleştirme ihaleleri nihayet gerçekleşti. 11 farklı bölgenin elektrik dağıtım haklarına sahip 11 şirket, 12,3 milyar dolar karşılığında Türk yatırımcılara satıldı. Başkent Doğalgaz dağıtım şirketi ise 1,2 milyar dolar karşılığında özelleştirildi. Yılın en büyük satınalması İspanyol BBVA'nın Garanti Bankası'nın yüzde 25'ine 5,8 milyar dolar vermesi oldu. Özelleştirmeler ve Garanti Bankası işlemi hariç tutulduğunda, işlem başına ortalama 50 milyon dolar harcandı. Bu durum KOBİ'lerde daha fazla satınalma işlemi gerçekleştiğini gösteriyor. 10,5 milyar dolar harcayan yabancı yatırımcı toplam hacmin ancak üçte birini oluşturdu. Bu azalmada yabancı şirketlerin krizden olumsuz etkilenmesi ve Türk yatırımcıların iştahı etkili oldu.

Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Ortağı Başak Vardar, raporun sonuçlarını "2011'e girerken Türkiye artık tüm yatırımcılar tarafından, yatırım yapılabilir bir pazar olmaktan ziyade, yatırım yapılması gereken bir pazar oldu. Bugün ilk defa, genel seçimler yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından bir risk olarak görülmemektedir. 2011 çok hareketli bir yıl olacak." şeklinde yorumladı.

Bu yıl 20 milyar dolar bekleniyor

2011 yılı içinde satınalma ve özelleştirmelerin devam edeceği öngörülüyor. Enerji, sağlık, ilaç, perakende, medya, eğitim ve otomotiv yan sanayii öne çıkan sektörler olacak. Hükümetin 2011 yılı gündeminde yine birçok özelleştirme projesi yer alıyor. İDO, İGDAŞ, elektrik üretim portföyleri, köprü ve otoyollar, Galataport, Milli Piyango gibi önemli sayıda proje sıra bekliyor. Finansal yatırımcılar 2010'a göre çok daha fazla yatırım yapacaklar. Ayrıca, ikincil satışlar görülecek. Yurtdışında Türkiye'ye gelecek yoğun yatırım talebi, değerlemeleri yukarı itecek. Çarpanlar kriz öncesi seviyelere geri dönecek. 2011 yılı birleşme ve satınalmalar hacmi, özelleştirmelerin sağlıklı bir şekilde yürümesi durumunda 20 milyar dolar seviyesinin üzerine çıkacak.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/sirket-evliliklerinde-tarihi-rekor_84978.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!