Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Şişe Cam’ın Rusya’da Kurduğu Cam Ambalaj Fabrikası Törenle Açıldı

Devlet Bakanı Tunca Toskay, Şişe Cam’ın Rusya’da kurduğu cam ambalaj fabrikasının açılışını yaptı ve ikinci fırının temelini attı. Moskova’nın

Ticaret Gazetesib>Devlet Bakanı Tunca Toskay, Şişe Cam’ın Rusya’da kurduğu cam ambalaj fabrikasının açılışını yaptı ve ikinci fırının temelini attı. Moskova’nın 200 kilometre doğusundaki Vladimir kenti yakınlarında bulunan 15 bin nüfuslu Garohovetz kasabasında kurulan toplam yatırım hacmi 70 milyon doları bulacak olan fabrika, açılışı yapılan ilk bölümüyle yılda 300 bin şişe üretecek.

Fabrika 2004 yılında kurulacak 3. fırınla toplam bir milyar şişe kapasitesiyle alanında Avrupa’nın en büyüklerinden olacak.

Açlışa, Şişe Cam Yönetim Kurulu Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Şişe Cam Genel Müdürü Doğan Arıkan, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent, Vladimir Bölge Valisi Vladimir Vinogradov, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı yetkilisi ve Türk-Rus Ticari Ekonomik İşbirliği Komisyonu Sekreteri Valeri Kononov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Merkezi Federal Bölge Temsilci Yardımcısı Aleksander Gramov ve yaklaşık 60 kişilik Türk ve Rus davetli katıldı. Toskay açılışta yaptığı konuşmada, bu yatırımın Rusya-Türkiye ilişkilerinin gelişmesine önemli bir katkı yapacağını belirtti.

İki ülke ekonomik ilişkilerinin gelecekte bir serbest ticaret anlaşması imzalanması halinde büyük bir ivme kazanacağını belirten Toskay, şunları söyledi:

“Türk firmaları, Rusya’nın istikrarlı bir piyasa ekonomisinin yerleşmesi yönündeki kararlı tutumunu görmekte ve iki ülke ekonomik ilişkilerinin geleceğine güven duymaktadır.

Rusya’da 500 milyon dolarlık düzeye ulaşmış olan Türk yatırımlarının artarak devam etmesi ve farklı alanlara yönelmesi gerektiği kanısındayım.

Nitekim açılışını yaptığımız Rus Cam Fabrikası Türk yatırımcısının farklı alanlara da girmekte olduğunun bir göstergesidir.”

Toskay, Rus yatırımcılarını da Türkiye’deki yatırımlarını arttırmaya davet etti, her iki ülke firmalarının Avrasya Bölgesi’nde de ortak girişimlerde bulunmasının söz konusu olabileceğini ifade etti.

Toskay, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin veya bunların kuracakları ortaklıkların her iki ülkede yatırım yapmasının teşvik edilmesinin faydalı olacağını sözlerine ekledi.

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince de konuşmasında, bir Türkiye İş Bankası iştirakı olan Şişe Cam’ın birikimlerinin artık ülke dışına da taşımakta olduğunu belirtti.

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, “İnanıyorum ki, Türkiye İş Bankası ve Şişe Cam’ın kurumsal ilkelerinin sağlamlığını gören, bize bu ülkede yatırım yapmada her türlü desteği sağlayan Rusya yetkilileri, yöre halkı, ülkenize ve bölgenize taşıdığımız birikimlerimizin sonuçlarını somut biçimde görecek ve paylaşacağımız üretim değerleri, dostluk kardeşlik ve barışı daha üst düzeylere taşıyacaktır” diye konuştu.

Vladimir Valisi Vinogradov da konuşmasında, fabrikanın açılışının, Türk yatırımcılarının Rus yerel ve merkezi makamlarıyla işbirliğinin önemli bir göstergesi olduğunu belirtti.

Bölge makamlarının yabancı yatırımcılara elverişli koşullar sağladığını belirten Vinogradov, bunun da sonucunu aldıklarını yatırımcıları bölgeye çektiklerini ifade etti.

Putin’in temsilci yardımcısı Gramov da, “Bu yatırım bölge bütçemize önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

Fabrikada, Avrupa’daki bu alanda geçerli olan son teknolojilerin kullanıldığını söyleyen Gramov, yabancı yatırımları teşvike devam edeceklerini vurguladı.

Kononov da, “Bugün Türk-Rus ilişkilerinin çok önemli bir olayına katılıyoruz” dedi.

Fabrikanın üretime geçen ilk bölümünün inşaatı, geçen yıl Ağustosta başladı, kısa sürede tamamlanarak 2 ay önce deneme üretimine geçti.

Tesisteki üretim alanları toplam 43 bin metrekare, fabrikanın toplam kapladığı alan ise 17 hektar. Fabrika, üretim teknolojisi ile Rusya’da şu anda benzersiz durumda.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sise-camin-rusyada-kurdugu-cam-ambalaj-fabrikasi-torenle-acildi_1654.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!