Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sistem Hazır Kullanan Yok

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan “Deprem Erken Uyarı” sistemi 8 yıldır çalışıyor ancak hiçbir kurum talepte bulunmadığı için kullanılmıyor. Kurulan sistem 4 ve üzeri büyüklükteki bir depremi, gerçekleştiği noktaya göre ortalama 7-8 saniye öncesinde tespit

Cumhuriyet Gazetesi
Sistem Hazır Kullanan Yok

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan “Deprem Erken Uyarı” sistemi 8 yıldır çalışıyor ancak hiçbir kurum talepte bulunmadığı için kullanılmıyor. Kurulan sistem 4 ve üzeri büyüklükteki bir depremi, gerçekleştiği noktaya göre ortalama 7-8 saniye öncesinde tespit ederek “deprem sinyali” üretiyor ancak bu uyarı Kandilli Rasathanesi’ndeki ana bilgisayarda kalıyor.

Sistemin eksik olan deprem sinyalini ilgili yerlere yayma işinin gerçekleşmesi halinde hasar verecek bir deprem öncesinde kentteki elektriğin, doğalgazın, metro, tramvay ve köprülerdeki trafiğin, kimyasal tesislerde, gaz pompalarında otomasyonun durdurulması sağlanarak can ve mal kayıpları azaltmak mümkün olacak. Sistem ile ilgili bilgi veren BÜ Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı Jeofizik Yüksek Mühendisi Hakan Alçık, ilk gelen titreşim dalgası ile ondan sonra gelen yıkıcı deprem dalgaları arasındaki zamanın çok önemli olduğunu belirterek “Aradaki zaman bizim kazancımız. Alarm ortalama 7 saniye öncesinde veriliyor ancak bu süre depremin nerede olduğuna bağlı olarak değişebilir” dedi.

Yalnızca Marmaray başvurdu

Şu ana dek sistemin kullanılması için sadece Marmaray ile aralarında bir protokol yapıldığını vurgulayan Alçık, İGDAŞ ile de çalışmaların sürdüğünü söyledi. Deprem sinyalini ilgili yerlere gereken güvenlikle yayma işini il yerel yönetimin üstlenmesi gerektiğini ifade eden Alçık “Bu sistem ile deprem sırasında tehlike oluşturabilecek kritik birçok işlemi durdurma imkânınız var. Başkalarının eline geçerse kötü amaçlı kullanılabilir” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sistem-hazir-kullanan-yok_78157.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!