Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sivas Belediyesi, Hidroelektrik Santrali Kurdu

Paşabahçe'deki nostaljik tarihi hidroelektrik santralini yeniden canlandıran Sivas Belediyesi, mesire alanında kurduğu hidroelektrik santrali için tören düzenledi. Törende konuşan Vali Ali Kolat, bu tür santrallerin hem çevreci hem de oldukça verimli olduğunu belirterek, ''Bakın 2 senede kendini amorti ediyor. Çevreci bir çalışma. Bu tür

yapi.com.tr / AA
Sivas Belediyesi, Hidroelektrik Santrali Kurdu

Paşabahçe'deki nostaljik tarihi hidroelektrik santralini yeniden canlandıran Sivas Belediyesi, mesire alanında kurduğu hidroelektrik santrali için tören düzenledi. Törende konuşan Vali Ali Kolat, bu tür santrallerin hem çevreci hem de oldukça verimli olduğunu belirterek, ''Bakın 2 senede kendini amorti ediyor. Çevreci bir çalışma. Bu tür tesislerin sadece Sivas'ta değil Türkiye'de devam edeceğini ümit ediyorum'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli ise, Türkiye'nin elektrik kurulu gücünün bugünlerde yaklaşık 50 bin megavat düzeyine ulaştığını ifade etti.

Ekonomik gelişmeye paralel olarak enerji talebinde de sürekli bir artış yaşandığını belirten Benli, ''Enerji talebindeki artışla ekonomik gelişmedeki büyüme hızı hemen hemen başa baş gitmektedir. Türkiye enerji talebi hızı açısından dünyada Çin'den sonra ikinci sıradadır. Yılda yaklaşık yüzde sekizlik enerji talebinde artış olmaktadır. Şu anda hem enerji artışında hem de büyümü hızında Çin'i de zorlamaktayız'' dedi.

Türkiye'nin enerji kaynakları ve fosil yakıtları açısından dünyanın en fakir ülkelerinden biri olduğunu belirten Benli, şunları kaydetti:

''Dolayısıyla elimizde suyumuz, rüzgarımız, güneşimiz ve jeotermal kaynağımız var. Bunun haricindeki hangi alandan elektrik üretimi yaparsanız yapın dışa bağımlılığınız artıyor. Dışa bağımlılığın artmasıyla cari açık artıyor. Türkiye'deki cari açığın yarısından daha fazla bir bölümü enerji kaynaklıdır. Bu cari açığa katkı sağlaması açısından ve ayrıca enerji arz güvenliğimize katkı sağlaması açısından, havayı ve dünyayı kirletmeden bu katkıyı sağlayacağı açısından bu tesisi büyük sayıyorum.''

Belediye Başkanı Doğan Ürgüp de mesire alanında yapılan hidroelektrik santralinin belediyeye 250 bin liraya mal olduğunu belirtti.

Ürgüp, bölgenin elektriğini karşılayacak santralin 2 yılda masraflarını çıkararak belediyenin kar elde edeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Vali Kolat, Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli ve Belediye Başkanı Doğan Ürgüp hidroelektrik santralinin açılışını birlikte yaptı.

ETİKETLER: kurum enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/sivas-belediyesi-hidroelektrik-santrali-kurdu_88551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!