Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sivas'taki Çorapçı Han’ındaki Restorasyon Çalışmalarının Haziran 2011’de Tamamlanması Hedefleniyor

Sivas'taki tarihi Çorapçı Hanı'ndaki onarım çalışmaları yaklaşık 5 ay önce başlamıştı, ancak taşeron firmanın kurallara uygun restore yapmadığı gerekçesiyle onarımı durduruldu. Tarihi handa, yapılan yeni ihalenin ardından 2 ay önce restorasyon çalışmaları yeniden başladı.

yapi.com.tr / AA
Sivas'taki Çorapçı Han’ındaki Restorasyon Çalışmalarının Haziran 2011’de Tamamlanması Hedefleniyor

Sivas Belediyesince, kentin kültüründe ve sosyal hayatında önemli bir yere sahip olan eserler arasında bulunan Çorapçı Hanı'nda başlatılan onarım çalışmaları devam ediyor.

Yaklaşık 5 ay önce onarıma alınan, ancak taşeron firmanın kurallara uygun restore yapmadığı gerekçesiyle onarımı durdurulan tarihi handa, yapılan yeni ihalenin ardından 2 ay önce restorasyon çalışmaları yeniden başladı.

Kentte 19. yüzyılda tüccarların kaldığı Çorapçı Hanı'nın yaklaşık 150 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Sivas'ın büyük evliyalarından olan İsmail Hakkı Toprak Hazretlerinin bir müddet kullandığı ve İslami ilimlerini öğrettiği Han’daki restorasyon çalışmalarının önümüzdeki yılın haziran ayında tamamlanması hedefleniyor.

Aslına uygun olarak hanı onaran taşeron firmanın yöneticisi İsa Törnük, 2 ay önce ihale ile aldıkları işin hızlı bir şekilde ilerlediğini söyledi.

Tarihi yapıyı onarıp, belediyeye teslim edeceklerini ifade eden Törnük, ''İç avlulu Çorapçı Hanı'nı horasan harcıyla örmek şartıyla ilk önce temelini yaptık. Ağaç işlemlerine başladık. Çürüyen mevcut ağaçları yenileriyle değiştirdik. Birinci kattan başlayarak ikinci katın yalıtımına kadar ancak yapabildik. Zaman ve hava şartlarından dolayı çatı yalıtımını döktükten sonra çatı imalatını durdurduk'' dedi.

Eserde kullanılan malzemeler hakkında da bilgi veren Törnük, binanın yıkımında çıkan kerpiç ve ahşap gibi malzemeleri de onarımda kullandıklarını, tatlı kirecin de Sivas'ta üretildiğini kaydederek, ''Yani burada özgün malzeme kullandık. Eski eserde ne kullanılması gerekiyorsa birebir eski malzemeler kullandık'' dedi.

ETİKETLER: restorasyon
http://www.yapi.com.tr/haberler/sivastaki-corapci-hanindaki-restorasyon-calismalarinin-haziran-2011de-tamamlanmasi-hedefleniyor_84688.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!