Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Siyanür Atık Barajına İzin Yok

Gümüşhane Karamustafa köyünde kurulması planlanan ikinci siyanür barajına, Orman İşletme Müdürlüğünden izin çıkmadı. Furniyas Atık Depolama Projesi’ne, “Hayır” diyen yöre halkının ardından bir olumsuz cevap da Gümüşhane Orman İşletme Müdürlüğünden geldi.

yapi.com.tr
Siyanür Atık Barajına İzin Yok

Evrensel'den Sevim Dabağ'ın haberine göre, Yıldız Bakır AŞ tarafından, Karamustafa köyünde, 6 Mart 2014 tarihinde, köy kahvehanesinde düzenlenen, Furniyas, Atık Depolama Projesi ÇED toplantısında yöre halkı yapılacak atık barajına karşı çıkıp, toplanmaya çalışılan imza listesini yırtarak barajın yapılmasını istememişti. Ardından imza toplayarak Gümüşhane Valiliğine veren yöre halkı barajı istemediklerini belirtti. Gümüşhane Orman İşletme Müdürlüğü de, köylülerin bu talebini dikkate alarak, atık barajına karşı olumsuz görüş bildirdi. Müdürlük, “…’Furniyas Atık Depolama Projesi’ ile ilgili “ÇED İnceleme ve Değerlendirme Forumu”nda bu tesisle ilgili olarak menfi görüş bildirildiği ve dolayısıyla bu aşamada talebinizle ilgili olarak yapılması gerekecek başka bir iş veya işlem’e mahal bulunmadığı anlaşılmıştır” dedi.

Mevcut barajın da kapatılması istendi

Daha önce de, Boyluca, Hasköy, Dibekli, Gümüşkaya, Övündü, İkisu köyü ve başka çevre köylerin muhtarlarınca da siyanürlü atığı Karamustafa Deresi’ne bırakan Yıldız Bakır AŞ hakkında resmi makamlara dilekçe verilmiş ve yaşam alanlarını tehdit ettiği gerekçesiyle mevcut barajın da kapatılmasını istemişlerdi.

Ayrıca, Kütahya’da Gümüşköy’de yıkılan siyanür baraj duvarından çevreye yayılan zehir çamuruyla çevre felaketine sebep olan, aynı gruba ait Eti Gümüş AŞ’den dolayı, Yıldız Bakır AŞ’nin tepki gördüğü kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/siyanur-atik-barajina-izin-yok_121636.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!