Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Siyanür Fatsa'yı da Zehirliyor

Ordu'nun Fatsa ilçesinde siyanürle altın ayrıştırılmasına tepki gösteren köylüler eylem yaptı. Köylüler, 'Doğamızı, doğal su kaynaklarımızı tahrip etmesinler, zehirlenmek istemiyoruz' diyerek madenin yapacağı tahribata dikkat çekti.

yapi.com.tr
Siyanür Fatsa'yı da Zehirliyor

Fatsa ilçesi’e bağlı Yukarı Bahçeler Mahallesi Engiz Mevkii’nde özel bir şirket, altın madeni çıkarmak üzere 100 dönüm ormanlık alandaki ağaçları kesmişti. Şirketin şimdi de açacakları kuyularda siyanürle altın ayrıştırmasına başlayacağını duyan yaklaşık 400 kişi, maden sahasında eylem yaptı. 900 ton altın rezervi olduğu iddia edilen alanda toplanan köylülerin eylem için gittiği maden sahasında işçiler de çalışmalara ara verdi.

DHA'nın haberine göre, eylemcilerden Ayşe Gümüş, "44 yıldır ben buradayım, çalışıyorum, her şeyim doğal. Şimdi bu yapılanları görünce çok üzülüyorum. O ormanı gördüğümde için yanıyor. Bahçeye gidiyoruz kaynak sularından içemiyoruz. Çocuklarım o dereye inip oynuyorlardı, dereleri kuruttular. O ormanı kaybettiler şimdi yaban domuzları köylere saldırıyor” dedi.

Köylülerin eylemine destek veren Ordu Doğa Yaşam Alanları koruma Platformu üyesi Gül Arslan, "Bizlerde yaklaşık 5 yıldan bu yana HES’lerle mücadele ediyor, suyumuzu derelerimizi korumaya karşı mücadele ediyoruz. Burası hepimizin sadece çevre köylerin değil. Ne yazık ki Türkiye’de son hızla yaban hayat yok ediliyor, ormanlar yok ediliyor. Burayı sadece maden deyip geçmemek lazım. Kullanılacak olan ister siyanür olsun ister başka bir şey olsun kimyasallar suyumuzu havamızı zehirleyecek. Dolayısıyla burada tarımda yapılamayacak. Aç kalacağız bizden ne istiyorlar, topraklarımızı bırakıp gidip köle mi olacağız” diye konuştu.

Halkın yararına değil

Gül Arslan, maden için ÇED raporunun alınmadığını da dile getirdi. Arslan şöyle konuştu: "Bildiğimiz kadarıyla burası için ÇED raporu alınmamış ve geçen sene müracaat yapılmış. Bir avukat arkadaşta ÇED raporu almadıklarına dair rapor var. Biz bunlara hiç takılmıyoruz. Çünkü bizim gördüğümüz o kadar çet raporu alınmış yerler var ki hepsi zarar veriyorlar. Sonuçta raporu veren kim, Bakanlıklar ve Valilikler karar veriyorlar. Ne yazık ki bu kararlar hiç halkın yararına kamunun yararına olmuyor. Gidin Melet Irmağı'na bakın kurulan HES yüzünden su akmıyor. ÇED raporunda ne diyorlar, burada düzenli olarak su akacak. Hayır efendim yaşam sürmüyor su akmıyor. Yani ÇED raporunun alınıp alınmaması hiç önemli değil.”

Yaklaşık 2 saat eylem yapan köylüler bundan sonrada mücadalelerine sonuç alana kadar devam edeceklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/siyanur-fatsayi-da-zehirliyor_124037.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!