Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Skandallar Başkenti

“2010 Avrupa Kültür Başkenti” sıfatı ile “taçlandırdığı” bir yılı geride bırakan İstanbul, unvanına önceki gün veda etti. Avrupa Kültür Başkenti Ajansı çatısı altında 600 proje dahilinde 9 bin 500 etkinlik gerçekleştirilen İstanbul’da, Tophane’deki sergi baskını ve Haydarpaşa Garı’ndaki yangın kentin imajına gölge düşürdü, Hint asıllı İngiliz

Cumhuriyet Gazetesi
Skandallar Başkenti

2010 Avrupa Kültür Başkenti” sıfatı ile “taçlandırdığı” bir yılı geride bırakan İstanbul, unvanına önceki gün veda etti. Avrupa Kültür Başkenti Ajansı çatısı altında 600 proje dahilinde 9 bin 500 etkinlik gerçekleştirilen İstanbul’da, Tophane’deki sergi baskını ve Haydarpaşa Garı’ndaki yangın kentin imajına gölge düşürdü, Hint asıllı İngiliz yazar Naipaul da İstanbul’a gelemedi.

İstanbul Kültür Başkenti unvanına 17 Ocak 2010 tarihinde sahip oldu. Kültür başkenti İstanbul’da ilk olumsuz olay, yaşanan istifalar oldu. 2010 yürütme kurulunda üyeler arasında görüş ayrılığından dolayı Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu ve Prof. Dr. Metin Sözen, Prof. Dr. İskender Pala ve Gürhan Ertür istifa etti. İstifalarla başlayan bir yılda yaşananlar şöyleydi:

• Tophane’de sergi baskını: Davette içki içildiğini gerekçe gösteren saldırganlar galerinin camlarını kırdı, davetlilere saldırdı. Olayda 5 kişi yaralandı.

• Beşiktaş’ta da sergi baskını: Beşiktaş İskelesi’nde açılan sergide üç büyük dinin simgelerinin yanında Atatürk’ün resminin yer aldığı tabela öfkeli bir grup tarafından parçalandı.

• Tarihi camiler sular altında: İBB’nin resmi sitesinde İstanbul’un önemli yapılarından biri olarak gösterilen ve Mimar Sinan tarafından 1530’da yaptırılan tarihi Ahi Çelebi Camii yoğun yağış nedeniyle sular altında kaldı.

• Tarihi okullar satılıyor: İstanbul’un simgelerinden Çamlıca Kız Lisesi ve Kandilli Kız Lisesi gibi çok sayıda tarihi okulun satılması ya da satılmak istenmesi kamuoyunun tepkisini çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/skandallar-baskenti_84582.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!