Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Soğuk Şehir Sıcak Bir Geleceğe Hazırlanıyor

"Rüzgârlı Şehir" olarak bilinen Chicago, bir sıcak hava dalgasına hazırlanıyor. Ancak sıcaklar bu sefer kalıcı olacak. Yani Chicago daha yağışlı ve sıcak bir geleceğe hazırlanıyor. Chicago Belediyesi Çevre Dairesi Müdür Yardımcısı Aaron N. Durnbaugh, "Şehirler ya uyum sağlayacak ya da yok olacak. İklim değişimi hem ciddi ve çarpıcı hem de yavaş ve

Sabah Gazetesi, New York Times
Soğuk Şehir Sıcak Bir Geleceğe Hazırlanıyor

"Rüzgârlı Şehir" olarak bilinen Chicago, bir sıcak hava dalgasına hazırlanıyor. Ancak sıcaklar bu sefer kalıcı olacak. İklim bilimcilere göre bu yüzyılın bitiminden önce Chicago kuzeyli bir metropolden ziyade güneydeki tropiküstü havası olan bir şehre benzeyecek. Yani Chicago daha yağışlı ve sıcak bir geleceğe hazırlanıyor. Chicago Belediyesi Çevre Dairesi Müdür Yardımcısı Aaron N. Durnbaugh, "Şehirler ya uyum sağlayacak ya da yok olacak. İklim değişimi hem ciddi ve çarpıcı hem de yavaş ve kapsamlı şekillerde gerçekleşiyor. Onunla başa çıkabilmek için onu kabul etmeliyiz" diyor.

ABD çapında ve Kongre'de iklim değişiminin gerçekliği özellikle muhafazakârlarca sorgulanıyor. Ülkede tartışmalar şiddetlense de, şehir ve eyalet plancıları daha sıcak bir gelecek için hazırlıklarını başlattı. Kendi uyum planlamasını yapan New York şehri, yükselen okyanusun yaratacağı su baskınından endişeleniyor. Donanmanın iklim değişikliği görev gücü ise, Kuzey Kutbu'ndaki buzlar eriyince kontrol etmesi gereken bölgenin artacağını ve hazırlıkların başlatıldığını söylüyor.

Chicago'daki çabalar, 2006'da dönemin Belediye Başkanı Richard M. Daley yönetiminde başladı. Şehir ilk olarak, küresel ısınmanın etkisinin nasıl görüleceğine dair bir model hazırlattı. Tahminler şehir plancılarını şoke etti. Bilim insanları dünyadaki karbon salınımları aynı hızda sürerse, Chicago'da ABD'nin güneydoğusundaki gibi yazlar yaşanacağını ve yüzyıl bitmeden, sıcaklığın 32 dereceyi geçtiği gün sayısının 72'yi bulacağını söyledi. 20'nci yüzyılın büyük kısmında, şehirdeki yaz sıcaklığı bu dereceleri ortalama 15 günden az gördü. Chicago 2070'de kış ve baharda yüzde 35 daha çok, yaz ve sonbaharda ise yüzde 20 daha az yağış alabilir. Şehirde sıcaklıkla ilişkili ölümler yılda bin 200'ü bulabilir.

Donma ve aşırı sıcakların artması binalar, köprüler ve yolların da daha çabuk eskimesine yol açacak. Kış ile yaz arasındaki ortalama sıcaklık farkının artması yoldaki delikleri artırıp bakım masraflarının milyonlarca dolar artmasına neden olacak. Chicago'nun kışına dayanamayan beyaz karıncalar (termit), ahşap malzemeleri kemirmeye başlayacak.

Tahminleri gözden geçiren belediye yetkilileri, en elverişli uyum çabalarına öncelik verdi. Bu çabaların çoğu, beton kaplı alanları değiştirmekle ilgili. Belediyenin Ulaşım Dairesi'nde sokakların görünümüyle ilgilenen yönetici Janet L. Attarian, "Şehirler aslında suyu ve ısıyı hapseden sert yüzeylerdir" diyor. Su tahliye sistemleri olmadan yapılan, şehirdeki 13 bin beton ara yol her yağmurda kâbusa dönüşüyor. Su baskını ve benzeri sorunlar yaşayan altı yollu bir kavşakta planlanan çalışma, bir prototip. Bir lisenin önündeki kaldırım, cadde yüzeyinden aşağıdaki ağaçlık alanları kapsayacak şekilde genişletildi. Bu daha çok yaya trafiğine imkân verirken, gölgelik ve çevre güzelliği de sağlıyor. Bu alanlara yağmur suyunu emip zararlı maddelerin süzülmesini sağlayan bitkiler ekilecek. Bazı yerlerde yağmur suyu, bitkileri sulamak ve yeni çeşmelerde kullanmak için depolara gidecek. Caddelere eklenen bisiklet yolları ve araba park alanları, üzerine düşen yağmur suyunun yüzde 80'inin süzülerek tabana geçmesine izin veren geçirgen malzemeyle kaplanacak. Yeni inşaatların geleneksel maliyetlerden fazla ek maliyet getirmediğini söyleyen Attarian, "Ayrıca sonuna kadar açılmış yangın hortumunu, yeni malzemeyle kaplanan yüzeye püskürtünce su anında altına süzülüyor" diyor.

İklim değişimiyle ilgili bilinçlenme, Chicago şehir plancılarını ağaçlar konusunda da çok kaygılandırdı. Uzmanlardan ağaçlandırma listelerini değerlendirmesini istendi. Plancılara, içlerinde dişbudak ve çınar yapraklı akçaağaç da bulunan en yaygın altı türü listeden çıkarmaları söylendi. Bu ağaçlar, ısınan bir iklimde hastalıklara karşı daha savunmasız olur. Şehre bataklık akmeşesi ve bataklık servisi dikilecek. Chicago Çevre Dairesi Müdürü Suzanne Malec-McKenna, bunun stratejinin diğer kısımlarına benzediğini söylüyor: "Geleceği karşılarken mümkün olduğunca dayanıklı olmamızı sağlayan, daimi ve süregelen bir süreç".

http://www.yapi.com.tr/haberler/soguk-sehir-sicak-bir-gelecege-hazirlaniyor_88046.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!