Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sokak Lambalarına Gece Ayarı

Sokakların aydınlatılmasına harcanan enerjide tasarruf için düğmeye basıldı. Buna göre lambalar gece saat 02.00’den sonra yüzde 50 kısılacak.

yapi.com.tr
Sokak Lambalarına Gece Ayarı

Enerji Bakanlığı, sokak aydınlatmalarıyla ilgili yönetmeliğin taslak çalışmasını tamamladı. Taslağa göre, elektrik dağıtım şirketleri ihtiyaca göre sokak aydınlatması altyapısını kuracak. Sokak lambaları, gece saat 02.00'den sonra yüzde 50 kısılacak. Vatandaşlar aydınlatma arızalarını ve şikâyetleri internet üzerinden TEDAŞ'a yapacak. Şirketler, sokak lambalarının uzaktan okuma ve denetimi için sistemi kurup TEDAŞ'a erişim verecek. Enerji Bakanlığı, Genel Aydınlatma Yönetmeliği'ni tamamladı ve sektörün görüşüne açtı. Sektör, yönetmelikle ilgili görüşlerini 31 Mayıs 2013 tarihine kadar bakanlığa iletecek.

Yönetmeliğe göre sokak lambaları geceleri kısılacak. Taslağın ilgili maddesi şöyle: “Genel aydınlatma kapsamındaki gerekli teknik altyapıyı haiz mevcut aydınlatma tesisleri ve yeni yapılacak tesislerde, aydınlatma komisyonu tarafından farklı bir uygulama yapılması istenmedikçe, aydınlatma düzeyleri saat 02.00'den sonra yüzde elli oranında düşürülür.” Burada amaç, ışık kirliliğine yol açılmaması ve azami enerji tasarrufu sağlanması için dağıtım şirketleri tarafından gerekli önlemler alınması olarak belirlendi. Aydınlanma direkleri için nihai kararı ise Aydınlatma Komisyonu verecek.

Yönetmelik taslağına göre elektrik dağıtım şirketi; dağıtım bölgesindeki yerleşim yerlerinde bulunan otoyollar ve özelleştirilmiş erişme kontrollü karayolları hariç, kamunun genel kullanımına yönelik bulvar, cadde, sokak, alt-üst geçit, köprü, meydan ve yaya geçidi aydınlatmasından ve bunlara ait gerekli aydınlatma ve ölçüm sistemlerinin tesis edilmesi ve işletilmesinden sorumlu tutuluyor. Sorumluluk, imar planlarında bulvar, cadde veya çıkmaz sokaklar dahil, sokak olarak kullanılan yerlerin tamamını kapsayacak. Ayrıca, TOKİ'nin, küçük sanayi sitelerinin anahtar teslimi yaptırdığı genel aydınlatma tesisleri ile Karayolları'nın ve belediyelerin anahtar teslimi yaptırdığı alt-üst geçit ve köprülü kavşak işlerine ilişkin aydınlatma tesisleri bağlantı anlaşması yapıldıktan sonra ilgili dağıtım şirketine protokol ile iz bedel üzerinden devredilecek. Otoyollar ve özelleştirilmiş erişme kontrollü karayolları hariç, kamunun genel kullanımına yönelik bulvar, cadde, sokak, alt-üst geçit, köprü, meydan ve yaya geçidi gibi yerler ile halkın ücretsiz kullanımına açık ve ticari faaliyette bulunulmayan kamuya ait park, bahçe, tarihî ve ören yerleri gibi halka açık yerlerin aydınlatmaları genel aydınlatma kapsamında değerlendirilecek ve enerji giderleri genel aydınlatma kapsamından ödenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sokak-lambalarina-gece-ayari-_108903.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!