Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Som Değerleme’den Yatırımcılara 'Enerji Tarımı' Raporu

SOM Gayrimenkul Değerleme, alternatif temiz bitkisel enerji kaynağı için önemli bir potansiyele sahip olan Edirne ve çevresinde, mısır, şekerpancarı ve kanola üretim alanları ile ilgili bir 'Enerji Tarımı Raporu' hazırladı. Rapora göre, Edirne’de biyodizele uygun tarım yapılabilecek arazilerin metrekaresi 1,5 YTL ile 2 YTL arasında değişiyor.

yapi.com.trSOM Gayrimenkul Değerleme, alternatif temiz bitkisel enerji kaynağı için önemli bir potansiyele sahip olan Edirne ve çevresinde, mısır, şekerpancarı ve kanola üretim alanları ile ilgili bir 'Enerji Tarımı Raporu' hazırladı. Rapora göre, Edirne’de biyodizele uygun tarım yapılabilecek arazilerin metrekaresi 1,5 YTL ile 2 YTL arasında değişiyor.

Uygun iklim, flora ve toprak yapısı ile birlikte yüksek verimli biyodizel üretimi için ciddi arazilere sahip olduğu halde, Türkiye yağlı tohum üretimi ve bitkisel yağ tüketiminin ancak yüzde 30’a yakın kısmını yurtiçi üretiminden karşılayabiliyor. Yüksek verimi nedeniyle biyodizel üretimi için lider yağlı tohum bitkisi olan kanola üretimi için de, Türkiye’de potansiyeli yüksek merkezler yer alıyor. SOM Gayrimenkul Değerleme, bu merkezlerin başında gelen Edirne’yi, 4 ayrı bölge olarak mercek altına alıyor.

En verimli bölgeler; Lalapaşa, Süloğlu ve Havsa çevresi

SOM Gayrimenkul Değerleme’nin 'Enerji Tarımı Raporu'nda, 1. bölge Lalapaşa ve Süloğlu, 2. bölge Merkez, Havsa ve Uzunköprü, 3. bölge İpsala ve Meriç, 4. bölge ise Enez ve Keşan ilçelerini kapsıyor. Edirne ve çevresinde yapılan bölge analizi sonucunda, enerji tarımı amaçlı olarak ekilecek mısır, kanola, şeker pancarı gibi bitkiler için en verimli ve ekonomik bakımdan uygun bölgenin 1. bölge ve 2. bölgenin kuzey bölümü olduğu sonucuna varılıyor. Bu çerçevede, Lalapaşa Süloğlu ve Havsa çevresinin en uygun bölgeler olabileceği belirtiliyor.

Som Gayrimenkul Değerleme’nin raporunda, enerji tarımına uygunluk açısından kanola (kolza) ekmenin mısır ve diğer bitkilere göre; bitkinin yağlı oluşu ve fazla su istememesi gibi etkenlerden dolayı, hem tarımsal üretim, hem de biyodizel için işleme açısından daha avantajlı kabul edildiğinin altı çiziliyor. Bölgedeki yerel gayrimenkul piyasasından edinilen bilgiler doğrultusunda, biyodizele uygun tarım yapılabilecek arazilerin minimum metrekare fiyatı 1,5 YTL ile 2 YTL arasında değişiyor. Kuzey bölgelerinde daha ucuza bulunabilecek arazilerde ise tarımsal açıdan verim alınamayacağı ve toprak kalitesinin düşük olduğu bilgilerinin edinildiği kaydediliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/som-degerlemeden-yatirimcilara-enerji-tarimi-raporu_64753.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!