Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Son 10 Yılda Bursa Gayrimenkul Piyasası Yüzde 60 Değer Kazandı

Gayrimenkul danışmanlık firması Keller Williams, Bursa’nın gayrimenkul piyasasını değerlendirdi. Artan göç ve kentsel dönüşüm projeleri ile Bursa’da gayrimenkul kiraları son 6 ayda yüzde 10 oranında arttı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 600 bin Arap turisti ağırlayan Bursa’da turistlerin sezonluk ev kiralaması da kiraların artmasına yol açtı.

yapı.com.tr
Son 10 Yılda Bursa Gayrimenkul Piyasası Yüzde 60 Değer Kazandı

Son yıllarda Bursa’da metro ağının genişlemesiyle kentsel büyümenin İzmir yönüne paralel bir gelişme gösterdiğini belirten Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, “Geride bıraktığımız yıllarda Bursa’da ulaşıma yapılan yatırımların artması, Bursa’nın batısında bulunan Uludağ Üniversitesi’ne ve Emek’e kadar ulaşan metro ağlarıyla birlikte Ertuğrulkent, Görükle ve Yüzüncüyıl’a ilginin kaydığını söyleyebiliriz. Türkiye’nin en çok göç alan şehirlerinden biri olan Bursa’da, Bademli, Balat, Göynüktü, Hasköy ve Mudanya Yolu emlak sektörünün yıldızı parlayan başlıca bölgeleri arasında yer alıyor. İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu ve devam eden hızlı tren projesi Karacabey Bölgesi’nin değerini her geçen gün arttırıyor. Özellikle Bursa’nın bu bölgesinde alım satım işlemlerinin hızlandığını söylemek mümkün” dedi.

Konut kiraları son 6 ayda yüzde 10 arttı

TÜİK verilerine göre Bursa’da gayrimenkul satışlarının 2015 yılının ocak ve şubat ayları arasında yaklaşık 3 bin 300 olduğunu belirten Emre Erol, şunları söyledi: “Nüfusu günden güne artan ve Türkiye’nin en çok göç alan şehirlerinden biri olan Bursa’da konut arzının her geçen gün arttırdığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 20 bin çiftin evlendiği şehirde evliliklere doğru orantılı konut ihtiyacı da artıyor. Son dönemde ülkesini terk eden Suriyeli göçmenlerin yerleşik düzene geçtiği şehirlerden biri olan Bursa’da özellikle son 6 ayda kiraların yüzde 10 oranında artışına sebep olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl yaklaşık 600 bin Arap turistin ziyaret ettiği şehirde Arap turistlerin etkisinden de bahsedebiliriz. Otelde konaklamak yerine sezonluk ev kiralayan Arap turistler Bursa gayrimenkul dengesini değiştiren bir diğer faktör.”

Yüzde 60 değer artışı mevcut

Şehrin 10 yıllık gayrimenkul fiyat değişimlerine dikkat çeken Emre Erol, “Bursa’nın metrekare fiyatlarındaki büyük değişim etkileyici. Özellikle geride bıraktığımız 10 yılı değerlendirmek gerekirse 2004 yılında ortalama bir gayrimenkulün metrekare fiyatının 726 lira olduğu şehirde 2015 yılında bu fiyat 1150 lira civarını gösteriyor. Bu durum şehirde yüzde 60’lık bir değer artışının göstergesi” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/son-10-yilda-bursa-gayrimenkul-piyasasi-yuzde-60-deger-kazandi_132179.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!