Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Gayrimenkul Yatırımcısı Seçim Sürecinde 'Bekledi-Gördü'

Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı mayıs ayı konut satış istatistiklerini değerlendirdi.

yapi.com.tr
Gayrimenkul Yatırımcısı Seçim Sürecinde 'Bekledi-Gördü'

TÜİK’in yaptığı açıklamalara göre 2015 yılının Mayıs ayında 107 bin 888 konut el değiştirdi. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 20’lik bir artış gözlemlenirken, 2015 yılının Nisan ayına göre yüzde 11’lik düşüş olduğunu belirten Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, “Geçtiğimiz seneyle karşılaştırıldığında faizlerin düşmesi ve döviz kurundaki artışa bağlı olarak, TL ile satılan evlerin cazip gelmesi konut satışlarını arttırdı. Geçen aya göre satışlardaki düşüşün başlıca nedeni ise seçim sürecinden de kaynaklanan ‘bekle-gör’ yaklaşımı. Mayıs ayında satılan toplam 107 bin 888 konutun yüzde 45’i, yani 49 bin konut ilk sahiplerini buldu. Bir önceki yılın aynı ayına bakıldığında ise yüzde 18'lik bir artış gözlemlendi. İkinci el konut satışlarında da 58 bin 887 konut el değiştirdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre kıyaslama yaparsak bu rakamın yüzde 20,4 arttığını söyleyebiliriz. Fakat 2015 Nisan ayını oranla ikinci el konut satışında yüzde 10’luk bir düşüş gözlemlendi; toplam konut satışında da yüzde 11'lik bir düşüş yaşandı. Sonuç olarak ikinci el konuta talep azalmadı” dedi.

Aylık faiz oranlarının yüzde 1'in altına inmesi ipotekli konut satışlarını arttırdı

Toplam satışların yaklaşık yüzde 40’ının ipotekli satış olarak gerçekleştirdiğini belirten Erol, “İpotekli satışlar gösteriyor ki, 10 evden 4'ü kredili satılmış. Vatandaşlar, konut kredi faiz oranlarının düştüğü dönemlerde senetli konut satışı yerine banka aracılığı ile konut edinmeyi tercih etti. Aylık faiz oranlarının yüzde 1'in altına inmesiyle ipotekli konut satışlarında artış yaşandı. Kredi faizlerindeki indirimin uzun solukta devam etmesi halinde bu oranın önümüzdeki yıllarda konut satışlarında artışa neden olacağını düşünüyoruz. Aynı şekilde faiz oranlarındaki düşüş yatırımcıları ve tasarruf sahiplerini mevduat ya da daha riskli olan finansal yatırım araçlarından daha güvenli, az riskli, orta ve uzun vadede getirisi daha yüksek bir yatırım olan gayrimenkule yönlendirdi” dedi.

Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi büyüyor

2014 Mayıs ayına oranla yüzde 23'lük bir artış ile 2015 Mayıs ayında İstanbul başta olmak üzere Antalya ve Bursa’da yabancılara toplam bin 982 konut satışı gerçekleştirdi. Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybının yabancıların gözünde yatırımlarını daha cazip kıldığını belirten Erol, şöyle devam etti:

‘’Bursa’ya ilgi artıyor. Son dönemde ülkesini terk eden Suriyeli göçmenlerin yerleşik düzene geçtiği şehirlerden biri olan Bursa’da özellikle son 6 ayda kiraların yüzde 10 oranında artışına sebep olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanısıra geçtiğimiz yıl yaklaşık 600 bin Arap turistin ziyaret ettiği şehirde, Arap turistlerin etkisinden de bahsedebiliriz. Otelde konaklamak yerine sezonluk ev kiralayan Arap turistler, Bursa gayrimenkul dengesini değiştiren bir diğer faktör. Antalya’da ise Rusya, Körfez ülkeleri ve Türki Cumhuriyetleri’nin yanısıra Hindistan ve Uzakdoğu ülkelerinin de Türkiye emlak piyasasına olan ilgisi artışta. Bunun dışında İngiltere, Almanya, Kuzey Amerika ülkelerinin ilgisinin sürdüğünü de yakından gözlemliyoruz. Yabancı yatırımcılar konforlu tatil yapma ve yatırım amacıyla rezidans projelerine ilgi gösteriyor”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkul-yatirimcisi-secim-surecinde-bekledi-gordu_132158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!