Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Sosyal ve Çevresel Bileşenleri de Göz Ardı Etmeyen Sürdürülebilir Bir Kalkınma Hedefini Benimsiyoruz''

Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) işbirliğiyle bu yıl 3'üncüsünü düzenlediği iki gün sürecek ''Ar-Ge Proje Pazarı'' etkinliği başladı.

yapi.com.tr / AA
''Sosyal ve Çevresel Bileşenleri de Göz Ardı Etmeyen Sürdürülebilir Bir Kalkınma Hedefini Benimsiyoruz''

Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) işbirliğiyle bu yıl 3'üncüsünü düzenlediği iki gün sürecek ''Ar-Ge Proje Pazarı'' etkinliği başladı.

Eskişehir Valisi ve BEBKA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kılıçlar, bir otelde düzenlenen etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, BEBKA olarak bu etkinliğe destek verdiklerini kaydetti.

''Gerçekten parasal miktarı çok düşük ama fayda-maliyet ilişkisi açısından düşündüğümüzde bu projenin, BEBKA'nın amaçlarına, vizyonuna, misyonuna en çok uyan projelerden biri diye düşünüyorum'' diyen Kılıçlar, şöyle konuştu:

''Bu yıl 12 milyon civarında hibe desteği sağlıyoruz. Bu proje ve Bursa'da gerçekleştirilen tekstil projesi BEBKA'nın ana faaliyet konusunu gerçekleştiriyor. Biz ülke olarak Ar-Ge'nin ve inovasyonun ne kadar önemli olduğunun sanırım biraz geç farkına vardık ama iyi farkına vardık. İnşallah bu farkındalık süreci gelişerek devam eder. Çünkü bir toplumun toplumsal ve ekonomik gelişmesinin en önemli unsuru Ar-Ge ve inovasyondur. Bunu kimse inkar edemez. En önemli örneği de Avrupa ülkeleri. Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 3'ünü Ar-Ge için harcıyorlar. Biz ise binde 8'ini harcıyoruz. Bu binde 8'in de büyük bölümü üniversitelere harcanıyor. Son 10 yılda Türkiye Ar-Ge harcamalarına daha fazla kaynak ayırdı. Bu konuda dünyada Çin'den sonra ikinci sıradayız. Bunlar güzel gelişmeler.''

''Girişimci sayısının artırılması öncelikli hedefimiz''

BEBKA Genel sekreteri Sait Cülfik de misyonları doğrultusunda hazırlanan bölge planında, vizyonlarını ''Yaşayan tarihi, kültürü ve doğasıyla turizmde çekim merkezi, girişimci ruhuyla lider, yenilikçi ve bilgi odaklı sanayi ve tarımıyla Avrupa'nın en rekabetçi üretim merkezi, çevreye ve insana daha duyarlı müreffeh bir bölge'' olarak paydaşların katkılarıyla belirlediklerini söyledi.

Vizyonda da belirtildiği gibi bölgenin küresel rekabet gücünün artırılmasını desteklerken, sosyal ve çevresel bileşenleri de göz ardı etmeyen sürdürülebilir bir kalkınma hedefini benimsediklerini ifade eden Cülfik, şunları bildirdi:

''Bu doğrultuda belirlenen sanayide verimlilik ve rekabetçi gelişme ekseni ile sanayide Ar-Ge ve yenilikçiliği geliştirerek rekabetçiliğin artırılmasını amaçlıyoruz. Bu amaçlara ulaşabilmek için Ar-Ge ve yenilikçiliği artıracak kuruluşların, işbirliği oluşumlarının etkinliğinin ve yeni oluşumların sayısının artırılmasını planlıyoruz. Yeni geliştirilen ürün sayısının endüstriyel tasarım faydalı model ve patent sayısının artırılması, yenilikçi ve markalaşmaya yönelik girişimcilik faaliyetlerini destekleyerek girişimci ve girişimci sayısının artırılması öncelikli hedeflerimiz arasındadır.''

''Yenilikçi düşüncede öncü olmak bir sorumluluk''

TTGV Baş Uzmanı Mahmut Kiper de örnek alınan bir dünya oyuncusu olarak Türkiye'nin, yenilik sistemleri konusundaki gelişen eğilimleri takip etmesi, politika ve program uygulama anlamındaki yenilikçi düşüncede öncü olmasının sorumluluk haline geldiğini kaydetti.

OECD'nin ''Yeni Nesil Sistemler'' çalışmasına paralel olarak yürütülen çalışmaların, kamunun sistem içindeki rolünün ve dahil olacağı modellerin yeniden tanımlanması sonucunu doğurmasının olası olduğunu belirten Kiper, ''Bu yeni nesil sistemler için çeşitli yeni modellerin kurulup uygulanması ve en iyi uygulamaların ortaya çıkarılması önemli bir çalışma sahasını teşkil etmektedir'' diye konuştu.

ESO Başkanı Savaş Özaydemir de bölgesel ekonomi ve sanayinin önemli gelişme faktörlerinden birinin, yerel potansiyelin katma değere dönüştürülecek biçimde nitelikli kullanımı olduğunu belirterek, Eskişehir'in hammadde ve nitelikli insan gücü açısından yetkinlikleri olan bir bölge olduğunu söyledi.

Etkinlik kapsamında yarın sanayi firmaları, üniversiteler, araştırma kurumları, teknoparklar, kamu kurumları ve meslek liselerinden gelen katılımcılar 136 yeni projeyi tanıtacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sosyal-ve-cevresel-bilesenleri-de-goz-ardi-etmeyen-surdurulebilir-bir-kalkinma-hedefini-benimsiyoruz_87273.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!