Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Soyak'ın Ticaret Merkezi Cami Mi Olacak?

TOKİ'nin kaynak geliştirme uygulamaları kapsamında bulunan Soyak Olympiakent'teki cami projesi, tartışmalara sebep oldu. 300 metrekarelik bir arazinin maket projede ticaret merkezi olarak görünmesine rağmen cami inşa edildiği ileri sürülüyor.

Zaman Gazetesi
Soyak'ın Ticaret Merkezi Cami Mi Olacak?

img src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\sektorel\57541.jpg" hspace=5 vspace=5>

İstanbul Halkalı'daki Soyak Olympiakent sitesi sakinlerinin inşaatına itiraz ettikleri caminin imar planında yer aldığı ortaya çıktı. Caminin yapılacağı arazinin Olympiakent projesi satışa çıkmadan bir yıl önce dinî tesis alanı olarak belirlendiği öğrenildi.

TOKİ'nin kaynak geliştirme uygulamaları kapsamında bulunan Soyak Olympiakent'teki bu cami projesi, tartışmalara sebep oldu. 300 metrekarelik bir arazinin maket projede ticaret merkezi olarak görünmesine rağmen cami inşa edildiği ileri sürülüyor. Zaman'ın yaptığı araştırmaya göre sitenin kapsamı dışında kalan ve mülkiyeti Toplu Konut İdaresi'ne ait arazi, imar planında dinî tesis alanı olarak görünüyor. Soyak, söz konusu sitenin ihalesini 2003 yılında almış. İhalenin alındığı dönemde 'ticaret alanı' olarak görünen arazi 2004 yılında imar planında'dini tesis' olarak değiştirilmiş. Olympiyakent projesi kapsamında yapılan konutlar ise 2005 yılında satışa başlamış. Siteyi kuran Soyak firması, 2004 yılında yapılan bu değişikliğe maketlerde yer vermeyince konut alanlar bu alanda cami yapılacağını görememiş. İlk daireyi, mayıs ayında satan firma, müşterilerine bu araziyi 'yeşil alan' ya da 'ticaret merkezi' diye göstermiş. Söz konusu alana cami inşaatı yapılmaya başlanınca, site sakinleri, inşaatın durdurulması talebiyle TOKİ'ye başvurmuş.

Soyak İnşaat ise planda değişiklik yapma hakkının kamuya ait olduğunu söyleyerek, yapılan değişikliğin kendilerine bildirilmediğini savundu. Cami olarak belirlenen alana, sitedeki ev sahipleri 'Yüzme havuzunun yanına cami yapılıyor' diyerek karşı çıktı. Yaşanan tartışma üzerine cami projesi, yüzme havuzundan görünmeyecek şekilde 11 metre geri ve aşağı kaydırıldı. Site sakinleri kendilerine gösterilen maketlerde söz konusu arazinin ticaret merkezi olarak göründüğünü savunarak inşaatın durdurulması için dava açtı.

TOKİ yetkilileri, söz konusu bölgede yaptıkları inceleme sonucunda, caminin yüzme havuzundan göründüğünü dikkate alarak, cami yerini havuzdan görünmeyecek şekilde geriye çekmiş. Yeni planda caminin en yakın bloka uzaklığı 23 metreden 31 metreye, havuza uzaklığı ise 95 metreden 106 metreye çıkarıldı. Yeni planda yüzme havuzundan veya dairelerden caminin sadece çatı kısmı görülebilecek.

İmar planlarında, dinî tesis alanları, okullar, sosyal tesislerin inşasında nüfus esas alınıyor. Örneğin 100 bin nüfusun üzerindeki yerleşim yerlerinde kişi başı 4,5 metre ilköğretim, 3,5 metre kare lise, 10 metrekare park ve yürüyüş, 0,5 metre de cami alanı düşüyor. Olympiakent sitesinin bulunduğu bölgede 140 bin nüfus yaşayacak ve 4 cami yer alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/soyakin-ticaret-merkezi-cami-mi-olacak_57541.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!