Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Söz, 2009 Yalıtım Başarı Ödülü Sahiplerinde

27 Nisan Salı günü Yapı-Endüstri Merkezi’nde (YEM) gerçekleştirilen Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2009 ödül töreninin ardından, ödül sahiplerine mikrofon tutarak düşüncelerini paylaşmalarını istedik.

yapi.com.tr
Söz, 2009 Yalıtım Başarı Ödülü Sahiplerinde

7 Nisan Salı günü Yapı-Endüstri Merkezi’nde (YEM) gerçekleştirilen Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2009 ödül töreninin ardından, ödül sahiplerine mikrofon tutarak düşüncelerini paylaşmalarını istedik.

Yılın Yatırımı: Betek Boya ve Kimya Sanayi A. Ş. Gebze-II TesisleriTolga Sarı, Betek Boya ve Kimya Sanayi A. Ş. Yalıtım Grubu Üretim İşletmeleri Yöneticisi

Betek Boya ve Kimya Sanayi A. Ş. Yalıtım Grubu Üretim İşletmeleri altında 4 farklı üretim işletmemiz var. Bunların ikisi, ödül aldığımız Gebze-II Tesisleri içinde bulunuyor: kuru harç üretim işletmesi ve EPS üretim işletmesi. Bu projeye Nisan 2006’da başladık, çünkü Betek satış rakamlarıyla artık üretim kapasitesi olarak bunu karşılayamaz hale gelmişti. Kaynarca Tesisleri’nde eski teknolojiyle üretime devam ediyorduk. Satış rakamlarına baktığımızda da bu tesisin miadını doldurduğunu gördük. Yeni tesisin projesine 2006 yılında Almanya’da başladık. Sadece proje, 2008 yılı başına kadar sürdü. Çünkü iyi bir projeyle çok doğru bir değerin yaratılacağına inanıyorduk. Ve ileriye dönük satış hedeflerini hesaba katarak 2 sene boyunca proje çalışmaları yaptık. 2008’le birlikte ise, 40 dönümü bulan arazide inşaat faaliyetlerine başlandı. Bu 40 dönümün de, 36 dönümü kapalı alandan oluşuyor. Ciddi bir inşaat alanı. 2009 başında makine montaj sürecine geçildi. 2009 Nisan ayında ise üretim faaliyetleri başladı.

Çok yüksek bir üretim kapasitesine sahibiz. 240 bin ton/yıl üretim yapabilecek bir kuru harç üretim tesisimiz var. EPS üretim işletmemiz de yine yüksek bir üretim kapasitesine sahip.

Tabii bu tesisi en büyük özelliği şu; 30 milyon avroyu bulan bir yatırım. Sadece inşaat maliyeti 10 milyon avroyu buldu. Geriye kalan 20 milyon avro ise teknik detaya ayrıldı. Yalıtım endüstrisinde görülmemiş bir yatırım bu. Aslında bu tesis 2 milyon avroya da yapılabilirdi, hedef de buydu. Fakat teknolojiye yaptığımız yatırımın karşılığında kaliteli ürün yaratacağımızı biliyorduk. O nedenle bize 20-30 sene getiri sağlayacak bir tesis olarak düşündük. Yönetim Kurulumuz da bu yönde karar aldı ve yatırım gerçekleştirildi.

Gülay Dindoruk, Betek Boya ve Kimya Sanayi A. Ş. Yalıtım Grubu Genel Müdür Yardımcısı

Yalıtım ödüllerini çok uzun süredir takip ediyoruz zaten. Çok beğeniyle izlediğimiz bir yayın grubu. Hem sektörün içinde hem de sektörü dışında yalıtımla ilgili bilgilendirme sağlıyor.

Bu ödüller de kendimizi farklı bir yolla ifade etmenin bir şekli. Çünkü kendi iş hayatımızın içinde sadece “şu ürün şudur bu ürün budur” diyoruz.

Bu sene aldığımız ödül gerçekten çok anlamlı. Çevremizden de çok beğeni ve takdir alıyoruz. Bu da çok hoşumuza gidiyor, çünkü “Yılın Yatırımı” ödülü. Türkiye’ye ve yalıtım sektörüne böyle güzel ve büyük bir yatırım yapmış olmak bizi zaten çok sevindiriyordu. Ama bunun çevremizce beğeniliyor olması, ki okur ve seçici kurul oylarında da % 60 gibi bir farkla takdir gördük, çok gurur verici.

Gebze II tesisleri, 30 milyon Avroluk dev bir yatırım. Aslında sektörün içine girildiğinde, bu pazar için fazla büyük bir yatırım gibi bile değerlendirilebilirdi. Ama tabii projeksiyonlar çok daha ileriye yönelik yapıldığı için Türkiye’nin geleceği düşünüldü. Kısaca “gerçek anlamda bir yatırım” diyebiliriz.

Tesisimizin stratejik hedefinden bahsedecek olursak... Yalıtım çok gelişen bir sektör ama yalıtımın bir veya iki alanına yatırım yapılıyor. Bu tesisin en büyük özelliği, dıştan yalıtım dediğimiz, mantolama olarak da tabir edilen uygulamanın tüm ana ürünlerinin üretmesi. Çünkü sektörümüzde çok değerli üreticiler var ama bunların sadece birisini üretiyorlar, diğerlerini ise farklı firmalarla işbirliği içinde yapabiliyorlar. Bizim Betek’te sunduğumuz sistemlerin ise en büyük özelliği şu; yapıştırıcısından sıvısına, son kat kaplamasına, ısı yalıtım levhasına, boyasına kadar tüm ana ürünler entegre şekilde tek tesisten çıkıyor. Bizim Ar-Ge bölümlerimizin geliştirdiği ürünler oluşturuluyor. Kalite kontrolleri ve testleri bizde yapılıyor. Dolayısıyla, son kullanıcıya gerçekten güvenle sunabildiğimiz, birebir tüm kontrollerini yapabildiğimiz entegre bir tesis üretmiş durumdayız. Bunun değil Türkiye’de, Avrupa’da dahi bir benzeri yok. Tabii yatırım maliyetleri ve kapasiteleri çok yüksek ama, aslına bakarsanız tesisin en önemli özelliği de bu diyebiliriz. Felsefesi çok özel olan bir yatırım. Bu anlamda da çok gurur duyuyoruz. Mevcutta bir İZODER liderliğimiz var, bu tesisin de ileriye dönük olarak bu liderliği korumayı sağlayacak bir yatırım olduğunu düşünüyorum.

Haberin devamını okumak için lütfen ilerleyiniz.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/soz-2009-yalitim-basari-odulu-sahiplerinde_79065.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!