Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

SPK’nın Kararı Neleri Tetikleyecek?

Turyap Gayrimenkul Değerleme A.Ş.’nin dört değerleme uzmanının lisansı Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 11 Kasım’da iptal edildi ve Turyap kurul listesinden çıkarıldı.

gmtr.com.tr
SPK’nın Kararı Neleri Tetikleyecek?

uryap Gayrimenkul Değerleme A.Ş.’nin dört değerleme uzmanının lisansı Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 11 Kasım’da iptal edildi ve Turyap kurul listesinden çıkarıldı. Turyap yürütmeyi durdurma kararı aldırmak amacıyla mahkemeye başvuracak. Karar, prosedür ve işlemler tartışmalara neden olabilir.

Turyap Gayrimenkul Değerleme tarafından Emlak GYO için hazırlanan iki raporda “değerleme sırasında yeterli inceleme yapılmaması, değerleme standartları ve değerleme mesleği ilgili düzenlemelere uyulmaması” ve “hatalı, eksik, yanıltıcı ve gerçeğe aykırı rapor düzenlenmesi veya bilgi verilmesi” gerekçesiyle dört değerleme uzmanının lisansı iptal edildi. Turyap yürütmeyi durdurma kararı aldırmak üzere Ankara 1. İdari Mahkemesi’ne başvuracak.

Turyap savunmasında SPK tarafından gösterilen gerekçelerin esasa değil şekli noksanlıklara dayandığını; Emlak GYO’nun talepte bulunurken raporu ne amaçla kullanacağını belirtmediğini ve SPK’nın 2006/48 no’lu bülteninde kamuoyuna ilan ettiği karardan önce firmaya hiçbir uyarı veya bildirimde bulunulmadığının altını çiziyor. Kararı “yargısız infaz” olarak nitelendiren Turyap açıklamasında, bugüne kadar hazırlanan 50.000 raporun %99’unun SPK kapsamında olmadığını ve SPK standartlarına haiz raporların talep edildiği takdirde gerekli standart dahilinde hazırlandığını belirtiyor.

DUD, SPK yetkilileriyle görüşecek
Değerleme Uzmanları Derneği adına Yönetim Kurulu Başkanı Güniz Çelen’in imzasıyla yapılan yazılı açıklamada ise konunun yönetim kurulunun 13 Kasım tarihli toplantısında tartışıldığı ve lisans iptali kararı verilmiş üyelere derneğin desteğinin devam edeceği belirtiliyor.

Dernek üyelerine hatırlatma amacıyla uzman sorumluluğunun tanımlandığı mevzuatın linkinin gönderildiği açıklamada, firma ve değerleme uzmanlarının SPK kararları hakkında önceden bilgilendirilmelerinin bir prosedüre bağlanması için SPK yetkilileri ile toplantı düzenlenmesine de karar verildiği ifade ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/spknin-karari-neleri-tetikleyecek_49660.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!