Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ŞPO İstanbul: Göz Yumulan Plansızlığın ve Yasadışılığın Bedelini Bir Aile Ödedi

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, yazılı bir açıklama yaparak, en hafif yağışta bile İstanbul'u can kaybıyla sonuçlanacak kadar korkunç bir tabloya teslim eden kent yöneticilerini kınadı. Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada, "Geçmişten bugüne süregelen plansızlığın, yasadışı yapılaşmaya göz yummanın bedelini Kağıthane’de bir

yapi.com.tr
ŞPO İstanbul: Göz Yumulan Plansızlığın ve Yasadışılığın Bedelini Bir Aile Ödedi

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, yazılı bir açıklama yaparak, en hafif yağışta bile İstanbul'u can kaybıyla sonuçlanacak kadar korkunç bir tabloya teslim eden kent yöneticilerini kınadı. 'Yönetim Kurulu' imzasıyla yapılan açıklamada, dün sabah saatlerinde Kağıthane / Seyrantepe Mahallesi Barbaros Caddesi'nde bir çocuğun ölmesine ve beş kişinin de yaralanmasına neden olan olayda bir gecekondunun üzerine istinat duvarının devrilmesi sonucu çatısı çökerek yıkıldığı hatırlatılıyor ve "Geçmişten bugüne süregelen plansızlığın, yasadışı yapılaşmaya göz yummanın bedelini Kağıthane’de bir aile en acı şekilde ödemiştir" deniyor.

Açıklamada, neredeyse 40 yıldır gecekondu olan alanın yetkililer tarafından görmezden gelindiğine dikkat çekiliyor ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş İstanbul'un yöneticilerinin gecekonduyu bir İstanbul gerçeği olarak tarifleyen açıklamalarından da kaygı duyulduğu dile getiriliyor.

Açıklama özetle şöyle:

"Yaklaşık 40 yıldır yeşil alan olarak görünen ancak o tarihlerden bu yana üzerinde yüzlerce gecekondunun yer aldığı alan bunca zaman içinde yetkililer tarafından görmezden gelinmiştir. Yapılmakta olan çok sınırlı uygulamalar ise halkı onlarca yıldır yaşadıkları, çalıştıkları, çocuklarının eğitim gördüğü alandan, Pendik bölgesine taşıma üzerine odaklanmıştır. Gelecek kaygısı duyan insanlar, can güvenliği riskine rağmen bu gecekondularda yaşamaya mecbur bırakılmaktadırlar.

2010 Avrupa Kültür Başkentliliği sürecine hazırlanmakta olan İstanbul'da, bugün basit bir yağış karşısında bir gecekondunun çökmüş, bir hayatın kaybedilmiş olması kabul edilebilir bir durum değildir. '2010 Avrupa Kültür Başkenti' seçilmiş olan İstanbul’u yönetenlerin, Kağıthane’de yaşanan üzücü olay üzerine 'gecekondu Türkiye’nin gerçeği' şeklinde açıklamalar yapmalarını da kaygı verici buluyoruz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi olarak, kentin yöneticilerini yasayla kendilerine verilmiş olan görevlerini yapmaya davet ediyor, bu elim olayda yaralanan aile fertlerine acil şifalar diliyor ve hayatını kaybeden çocuğumuz için başsağlığı diliyoruz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/spo-istanbul-goz-yumulan-plansizligin-ve-yasadisiligin-bedelini-bir-aile-odedi_66610.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!