Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

SSM Seed Salonu Stockholm’de Anlatıldı

Türk mimarların imzalarını taşıyan tasarımlar, dünyada yankılarını bulmaya devam ediyor. Özellikle son dönemde Türk mimarlar tarafından alınan ödüller, kazanılan başarılar gündemde üst sıralarda yer alıyor. Son olarak mimari projeleri Nevzat Sayın tarafından yapılan ve dünya çapında prestijli ödüllere aday gösterilen, pek çok yerli yabancı yayına

yapi.com.tr
1 SSM Seed Salonu Stockholm’de Anlatıldı

STRONG>Türk mimarların imzalarını taşıyan tasarımlar, dünyada yankılarını bulmaya devam ediyor. Özellikle son dönemde Türk mimarlar tarafından alınan ödüller, kazanılan başarılar gündemde üst sıralarda yer alıyor. Son olarak mimari projeleri Nevzat Sayın tarafından yapılan ve dünya çapında prestijli ödüllere aday gösterilen, pek çok yerli yabancı yayına konu olan, ‘The Seed’ Salonu, Stockholm’de 260 kişilik İskandinav mimar topluluğuna bir sunum ile anlatıldı.

Salonu dolduran kalabalığa, Nevzat Sayın fotoğraflar eşliğinde İstanbul’u, bazı projelerini ve Stockholm’e davet edilme sebebi olan ‘The Seed’i detayları ile anlattı.

Nevzat Sayın sunuma söz konusu yapının oda orkestrası için tasarlanmış bir konser salonu olduğunu belirterek başladı. Bir müze kampüsü içinde ve toprak altında bir akustik salon olarak tasarlanan yapının projesinin 2008 yılında, İstanbul’da tamamlandığını aktaran Sayın, “İşte bu ‘uzak diyar’ın önemli ayrıcalıklarından biri olan Boğaz’ın Avrupa yakası kıyısındayız. Ayrıcalıklı bir konumda olan SSM Kampüsünü daha önce bilmiyorsanız fark edemeyeceğiniz bir yer. Boğaz çevresinde yapılaşma koşullarından biri de bu olmalı: mümkün olduğunca az görünmek” dedi.

Kampüsün bulunduğu bölgede oldukça büyük bir araziyi kapsamasına rağmen ‘mümkün olduğunca az görünür’ olduğunu ve müze yapılarının da çevredeki yapılar gibi olduğunu dile getiren Sayın, “Daha önceden var olan yapılar, ağaçlar ve duvarlar arasında kendimize bir yer bulmaya çalışarak başladık yerleşme kararlarına. Bütün veriler salonun yerini ve bu yerdeki konumunu neredeyse kaçınılmaz bir biçimde belirliyordu. Eski ev, duvar, korunması gereken kıymetli ağaçlar salonun yerini ve konumu belirlediği gibi biçimini de belirliyordu. Evin temeli, ağaçların kökleri ve kendi yerinde tutmaya çalıştığımız eski duvarlarla birlikte, alt ve üst fuayeler, giriş, ses ve sessizlik gibi veriler elipsoit bir salonu iyice belirlemişti”.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/ssm-seed-salonu-stockholmde-anlatildi_84269.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Sevgili Nevzat Kardeşim, Herzamanki özgün projelerine bir yenisi eklenmiş, son derece etkileyici bir eser olmuş, birçok düşün ve tasarımın sonunda ulaşılabilmiş bir başyapıt... Tebrikler ediyorum. Selam, sevgilerle, erolzor YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!