Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şşşt, Proje Uyuyor!

Van'ın Bahçesaray ilçesi yıllardır iki yönüyle ünlüydü: Uzun kış geceleri ve satranç oynanan kahveleri. Kış boyunca dünyayla bağlantısı tamam

Radikal
Şşşt, Proje Uyuyor!

b>Van'ın Bahçesaray ilçesi yıllardır iki yönüyle ünlüydü: Uzun kış geceleri ve satranç oynanan kahveleri.
Kış boyunca dünyayla bağlantısı tamamen kesilen ilçe, şimdi bu özelliklerine bir yenisini katmaya hazırlanıyor: Bitkilerini...
Britanya destekli proje tutarsa, Bahçesaraylı, 1600 ila 2 bin 800 metre yükseklikteki topraklarda yetişen bitkileri üretip dünya pazarına sunacak. Bu bitkilerden üçü yeryüzünde sadece Bahçesaray ve çevresinde yetişiyor.
Projenin adı, 'Bahçerasaray'da Soğanlı Yerel Bitki Türlerinin Çoğaltılması ve Korunması'. Bu proje; Bahçesaray Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı'nın ortaklığında, DEFRA'nın (Britanya Çevre, Gıda ve Kırsal İlişkiler Birimi) finansal desteğiyle, ÇEKÜL tarafından yönetiliyor. Bahçesaray'da bizzat bu işi yürütense eski Bahçeköy Fidanlık Müdürü, emekli orman mühendisi Faruk Boyacı.

Baharı bekliyorlar
Bahçesaray ilçesi, mayıs ayında bitki çeşitliliği açısından 'önemli alan'
olarak belirlenmiş, ancak bu doğal dokunun tehlike altında olduğu tespit edilmişti. Daha sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın izniyle, üçü sadece Bahçesaray ve çevresinde yetişen 22 tür belirlendi ve bunlardan 2 bin 20 adet bitkinin ekimi yapıldı. Şimdi bu bitkilerin tutup tutmayacağı bekleniyor. Sonuçlar baharda alınacak.

Projenin ilk aşamasında, hedef, doğada kendiliğinden yetişen bu türlerin soğan ve tohumlarını çoğaltabilmek. Daha sonra da, gönüllü üreticilerin eğitilmesi ve üretilen soğanlı bitkilerin satışı planlanıyor. Bu sırada tehlike altındaki türlerle ilgili bilimsel gözlemler de yapılacak.
Projenin ikinci ayağını ise, halkın doğal kaynakları doğru kullanmasında bilinçlendirilmesi oluşturuyor.


Türkiye'ye örnek olacak
Doğal çiçek soğanlarının Türkiye'de kültüre alınmadığına dikkat çeken proje koordinatörü Deniz Özesmi, "Bu soğanların ve çiçeklerin potansiyel
olarak ekonomik değeri var, ancak toplu halde kültüre alınabilirlerse... Şu anda Türkiye genelinde kültüre alınabilecek ve Bahçesaray'da da yetişen iki tür var. Adıyaman lalesi ve ağlayan gelin. Deneme bahçemizde bunları yetiştirmeyi becerirsek, halkı bunları üretmeye teşvik edeceğiz" diye konuştu.
Sadece Bahçesaray ve çevresinde yetişen bitkiler, ters lale (Fritillaria crassifolia), sarı kar lalesi (Fritillaria minima) ve süsen (Iris sari). Yine aynı yörelerden toplanıp Bahçesaray'da ekimi yapılan diğer türlerse şunlar:
Kuzukulağı (Allium akaka), yabani soğan (Allium hirtifolium), maviarap sümbülü (Bellevaliaforniculata), çayır sümbülü (Bellevalia paradoxa), ağlayan gelin (Fritillaria imperialis), adıyaman lalesi (Fritillaria persica), süsen (Iris aucheri), mor süsen (Iris barnumae), kafkas süseni (Iris pseudocaucasica), karçiçeği (Merendera kurdica), arap sümbülü (Muscari caucasica), akyıldız (Ornithogalum), çoban lalesi (Tulipa humilis), kar sümbülü (Puschkinia scilloides), yılanyastığı (Biarum karduchorum).

http://www.yapi.com.tr/haberler/ssst-proje-uyuyor_8242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!