Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

STK'ler Antalya'nın Tarihine Sahip Çıkıyor

Dilekçe verenler adına Koruma Kurulu önünde bir basın açıklaması yapan emekli Kız Enstitüsü öğretmeni Feride Erol, Vali Haşim İşcan döneminde devlet-vatandaş işbirliği ile yaptırılan Doğumevi ve okul binalarının aslına uygun restore edilerek korunmasını istedi.

bianet.orgb>Kız Enstitüsü öğretmenleri ile aralarından Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) ve Antalya Tabip Odası'nın da bulunduğu bir grup dernek, oda ve sendika, Büyükşehir Belediyesi'nce yıkılması planlanan Doğumevi, İnönü İlköğretim Okulu ve İsmet İnönü Kız Enstitüsü binalarının korunması için Antalya Koruma Kurulu'na dilekçe verdi.

Dilekçe verenler adına Koruma Kurulu önünde bir basın açıklaması yapan emekli Kız Enstitüsü öğretmeni Feride Erol, Vali Haşim İşcan döneminde devlet-vatandaş işbirliği ile yaptırılan Doğumevi ve okul binalarının aslına uygun restore edilerek korunmasını istedi.

"Binalar Antalya'nın belleği, koruyalım"
Erol, Kız Enstitüsü'nün Antalya'nın en eski meslek lisesi olduğunu ve İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes ve Cevdet Sunay gibi isimleri ağırladığını hatırlatarak şöyle devam etti:

"Ankara Üniversitesi öğretim elemanı Elif Akşit, kız enstitülerinin tarihi önemini anlatan bir doktora tezi yazmıştır. 2005 yılında 'Kız Enstitülerinin Uzun Tarihi:Kızların Sessizliği' adıyla kitap olarak da yayınlanan bu tez İsmet İnönü Kız Enstitüsü binasının korunması için çok önemli gerekçeler sunmaktadır."

Antalya Doğumevi'nin de Türkiye'de devletin kadın ve çocuk sağlığına verdiği önemin göstergesi olarak açılan branş hastanelerinden birisi olduğuna dikkat çeken Feride Erol "Konyaaltı sahilinden at arabası ile kum taşınarak inşa edilen Doğumevi, Antalya'da ayakta kalan en eski hastane binasıdır. Bu bina, 1950 - 1990 yılları arasında Antalya'da dünyaya gelenlerin 'doğduğu ev'dir. Ben iki çocuğumu da bu hastanede dünyaya getirdim" dedi.

İnönü İlköğretim Okulu'nun da aynı dönemde ve güç koşullarda yapıldığını vurgulayan Erol sözlerini şöyle sürdürdü:

"Antalya'da kendisinden önce yapılmış değerli binaları yıkan bir kent yönetimi anlayışına karşıyız. İl Özel İdare Binası, Hükümet Konağı, Belediye Binası, Atatürk Evi, Memleket Hastanesi, Şehir Kütüphanesi (Merkez Bankası'nın yerindeydi), Tekelioğlu Kütüphanesi (Elhamra Sineması), Yenikapı Karakolu ve Kemiklik Karakolu böyle bir anlayış sonucu yıkılmıştır. Antalya Doğumevi, İsmet İnönü Kız Enstitüsü ve İnönü İlköğretim Okulu da yıkıldığında Antalya şehir merkezinde Cumhuriyet'in ilk döneminde inşa edilmiş tek bir kamu binası örneği kalmayacaktır."

Binalar eğitim, sağlık, kültür ve turizm için kullanılabilir
Antalya Koruma Kurulu'nun ivedilikle Doğumevi ve okul binalarında inceleme yapılmasını talep eden Erol, Kız Enstitüsünün Kültür Bakanlığı'nca korumaya alınan 22 Köy Enstitüsü ile çok benzer özellikler taşıdığını vurguladı.

Erol, yıkılmak istenen binaların korunarak eğitim, sağlık, kültür ve turizm fonksiyonları ile kullanılmasını önerdi.

Grup daha sonra Doğumevi ve okul binalarında inceleme yapılmasını talep eden dilekçeyi, binaların 1940'lı yıllardaki halini gösteren fotoğrafları ve Elif Akşit'in kitabını Koruma Kurulu Müdürlüğü'ne teslim etti. Dilekçeyi isleme koyan Müdür Bülent Baykal, ilgili belediyelerle yazıştıktan sonra Antalya Koruma Kurulu'nun gereğini yapacağını söyledi

Antalya Koruma Kurulu'na verilen dilekçeye imza koyan kişi ve kurumlar şöyle:

Sabriye Armen (Kız Enstitüsü 1946-1972 öğretmeni), Murtaza Başlar (Emekli öğretmen), Nursel Bayar, Remziye Candurmaz (Kız Enstitüsü), Nermin Çakılkaya (Kız Enstitüsü Emekli öğretmen), Fatma Semin Civelek (Kız Enstitüsü 1968-69 mezunu), Ramazan Demirel (Emekli öğretmen), Seyrat Doğaşan (Kız Enstitüsü 1965 mezunu), Feride Erol (Kız Enstitüsü emekli öğretmeni), Şule İlgen (Kız Enstitüsü Emekli öğretmen), Esma İmre (Kız Enstitüsü Öğretmeni), Ali Keskin ( Kız Enstitüsü 1956-76 Mutemedi), Müfide Oğuz (Kız Enstitüsü Emekli öğretmeni), Jale Onur (Kız Enstitüsü Emekli öğretmeni), Nigar Öztürk (İsmet İnönü Kız Enstitüsü ilk mezunu ve emekli öğretmeni), Aynur Timurlenk, Nadire Tülü (Kız Enstitüsü Emekli öğretmen), Ayla Yüksel (İsmet İnönü Kız Enstitüsü emekli Müdürü), Şirin Yalçın (Cebeci-Ankara Kız Enstitüsü mezunu ), Prof. Dr. Mehmet Yalçın (Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı), Akdeniz Üniversitesi Çevre Araştırmaları Merkezi, Antalya Çağdaş Eğitim Vakfı (ANTÇEV), Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği, Antalya Kent Müzesi Girişimcileri Derneği, Antalya Tabip Odası, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), İnönü İlköğretim Okulu Okul Aile Birliği, İsmet İnönü Meslek Lisesi Okul Aile Birliği, Kız Teknik Öğretmenler Derneği, Antalya Rehberler Derneği (REHBERANT), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES).

http://www.yapi.com.tr/haberler/stkler-antalyanin-tarihine-sahip-cikiyor_51856.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!