Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Su Forumu, Su Forumuna Karşı...

İstanbul, 16-22 Mart 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “5. Dünya Su Forumu”na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bir yandan da Dünya Su Forumu’nu “suyu kâr alanı olarak” gördüğü için eleştiren çevreci örgütler, aynı tarihlerde gerçekleştirmek üzere “Alternatif Su Forumu” örgütlüyor.

Cumhuriyet Gazetesi
Su Forumu, Su Forumuna Karşı...

İstanbul, 16-22 Mart 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “5. Dünya Su Forumu”na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bir yandan da Dünya Su Forumu’nu “suyu kâr alanı olarak” gördüğü için eleştiren çevreci örgütler, aynı tarihlerde gerçekleştirmek üzere “Alternatif Su Forumu” örgütlüyor. Suya dayalı sorunlara, bunların insanlar için gittikçe artan önemine vurgu yapıp bunlara çözüm önerileri getiren ve su ile ilgili en büyük uluslararası etkinlik olan 5. Dünya Su Forumu, 16-22 Mart 2009 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sütlüce Tesisleri’nde gerçekleştirilecek.

100 oturum ve 500 sunum gerçekleştirilecek olan foruma 15 ülkeden devlet başkanı, 200 ülkeden bakan, belediye başkanı ile 20 bine yakın uzman, sivil toplum kuruluşu, üretici ve tüketici temsilcisi katılması bekleniyor. Bakanları, yerel yöneticileri, parlamenterleri, su sektörünün içinden ve dışından uzmanları, sivil toplum örgütlerini, sanayicileri aynı platformda buluşturacak olan forum sonucunda iklim değişikliğinin neden olduğu sorunların aşılabileceğine ilişkin sonuçlar açıklanacak.

5. Dünya Su Forumu’nun ana temasını oluşturan “Su İçin Farklılıkların Birleştirilmesi” hedefine yönelik piramit şeklinde bir program yapısı hazırlandı. Forumda, “Küresel Değişimler ve Risk Yönetimi”, “İnsani Kalkınma ve Binyıl Kalkınma Hedeflerinin Geliştirilmesi”, “İnsani ve Çevresel İhtiyaçları Karşılamak İçin Su Kaynakları ve Temin Sistemlerinin Koruma ve Yönetme”, “İdare ve Yönetim”, “Finans” ve “Eğitim, Bilim ve Kapasite Geliştirme” konu başlıklarından bir program oluşturuldu.

Forum sonucunda iklim değişikliğinin etkilerinin neler olduğuna ve bunların nasıl aşılabileceğine ilişkin sonuçlar açıklanacak.

Dünya Su Forumu Koordinatörü Daniel Zimmer, suyun dünyada kritik ve önemli bir konu olduğunu ifade ederek, dünyanın bu sorunu halletmesinde Türkiye’nin önemli bir rolü olduğuna inandıklarını söyledi. Su kaynaklarının büyük tehdit altında olduğunu,dünyanın üçte birinin susuzluk çektiğini, gelecekte bu oranın daha da kötüye gideceğini anlatan Zimmer, “Önümüzdeki 20 yıl içinde dünya nüfusunun yarısının su sıkıntısı çekmesi bekleniyor” uyarısını yaptı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/su-forumu-su-forumuna-karsi-_63192.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!