Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Su Havzasına Sanayi Tesisi!

Su Havzasına Sanayi Tesisi!

CNN Türk
Su Havzasına Sanayi Tesisi!

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin can damarı olan su havzalarını yapılaşmadan arındırmaya çalışırken, hükümet havzalara yeni sanayi tesisleri yapılmasını öngören projelere imza atıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın yanı sıra Bayındırlık ve İskan Bakanlığı da su havzalarına organize sanayi tesislerinin kurulmasını öngören kararları onaylıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise bu projelere karşı çıkıyor.

Sanayi baskısı su havzalarının geleceğini risk altına sokacak boyutlarda... İlk proje Ömerli Baraj Havzası'nı ilgilendiriyor.

Yine Dubaili bir şirket
Samandıra'da 1 milyon 350 bin metrekare üzerine yapılacak inşaatta, Dubaili bir şirketin adı geçiyor. '2050 Üçüzler' projesinin inşa edileceği alan 'özel organize sanayi bölgesi' ilan edildi. Projede Çevre ve Orman Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın imzası ve 22 kurumun onayı var.

Eğer İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin itirazına karşın bu proje hayata geçirilecek olursa, söz konusu alanda çok yakında dev binalar yükselecek ve 30 bin kişinin çalışmasına olanak veren bir sanayi tesisi kurulacak.

Hesaplamalar, 30 bin kişinin çalışmasının bölgeye 5 kat fazla yük getireceğini gösteriyor. Üstelik Samandıra'daki bu araziye 4 emsal inşaat izni verildi. Bu oran 3 emsal inşaat izni verilen Dubai Towers'tan bile fazla. Üstelik sözü edilen yer, Aydos Göleti'nin sınırında ve orman alanına bitişik.

Havzada 'yeni İkitelli'
Diğer proje Sazlıdere Barajı'nın çevresinde. Bu proje de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı onaylı. Havzada 250 bin kişinin çalışmasına olanak verecek bu proje, Hadımköy'de yeni bir İkitelli kurulmasının önünü açıyor. 250 bin kişinin çalışacağı bir organize sanayinin öngörüldüğü projenin bölgeye 2 milyon nüfus taşımasından endişe ediliyor.

Bunlar yanlızca su havzalarına yapımı öngörülen sanayi sitelerinin listesi. Havzalara golf sahaları, sanayi depolama alanları yapılması gibi pek çok proje daha mevcut. Bunlara şimdilik 'dur' diyebilen tek merci ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Konu yürütmeyi durdurma istemiyle yargıya intikal etti, ancak sonuç henüz belli olmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/su-havzasina-sanayi-tesisi_45442.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!