Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Su için Ek Proje

Gazi Şimşek, gölet ve havuzlara su taşıyacak unutulan kanal için 400 milyarlık yeni proje hazırlandığını ve SİT Kurulu'nun onayından sonra, ihaleye çıkarılacağını söyledi.

Yeni Asır
Su için Ek Proje

b>Gazi Şimşek, gölet ve havuzlara su taşıyacak unutulan kanal için 400 milyarlık yeni proje hazırlandığını ve SİT Kurulu'nun onayından sonra, ihaleye çıkarılacağını söyledi.

Denizli Valisi Gazi Şimşek, Pamukkale Koruma ve Geliştirme Amaçlı İmar Planı uygulama projelerinin ilki olan Kocaçukur Rekreasyon Alanı'ndaki inşaatta gördüğü eksiklikler üzerine olaya el koydu. Gölet ve havuzlara su getirecek kanalların unutulduğunun anlaşılması üzerine, Pamukkale Danışma Denetim ve Organizasyon Kurulu'nu önceki gün olağanüstü toplayan Şimşek, "Mevcut proje ile havuzlar ve gölete su getirmemiz mümkün değil. Durum ortaya çıkınca ek bir proje hazırlattık ve 'kurul'un onayına sunduk" dedi.

Rektör katılmadı
Şimşek başkanlığında, Rektör Yardımcısı Prof. İnan Özer, Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Yahya Özpınar, Denizli Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Korkmaz, Pamukkale Projesi'nden sorumlu Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, Müze Müdürü Hasan Hüseyin Baysal'ın katıldığı toplantıya, Rektör ve Proje Yönetmeni Prof. Hasan Kazdağlı katılmadı. Müze, Özel İdare ve Pamukkale Üniversitesi elemanları ise, teknik konularda bilgi verdi.

Denetim eksikliği
Projedeki yapım hatası ve iddiaları görüşmek üzere kurulu toplantıya çağırdığını söyleyen Vali Şimşek, "Bunlar nelerdir onlara bakacağız. Ayrıca projede iddia edildiği gibi, yanıltılıp yanıltılmadığımızı bu toplantıda göreceğiz" dedi. Şimşek toplantıdan sonra ise, "Yanılıp yanılmamamın ötesinde, denetim eksikliği olduğunu gördük. Bu projeleri sürekli inceleyecek, denetleyecek ve önünü açacak ve tüm dünyaya yakışır bir Pamukkale Koordinasyon Merkezi kuracağız" dedi.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na sunulan plan üzerinde açıklamalar yapan Şimşek, "İlk projede gözükmeyen termal suyun taşınma güzergahı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na verdiğimiz 'ek projede', tüm ayrıntısı ile düşünüldü. Şimdi Kurul'dan yanıt bekliyoruz. Domuzçukuru'nun en üstündeki kaynaktan alınacak su, travertenlerin etrafını sarmalayan kanalla, Kocaçukur'a kadar getirilecek. Burada hiç traverten kırılmayacak, mevcut kanallar kullanılacak. Doğal dokuya uygun, üsten imalatlarla, su, gölete ve Kocaçukur'a getirilecek. Su, önce en üsteki traverten havuzlarına gelecek, oradan aşağıdaki göletlere ve en sonun da, Kocaçukur'daki havuza düşürülecek. Ardından tahliye ayağı ile ova veya araziye soğutulmuş şekilde sulama amaçlı bırakılacak. Bu projede arıtma ve tahliye de düşünülmüş durumda... Tabii ki, bu olay bize ek masraf getirecek. Ancak, önemli olan hatadan dönülmesi ve Pamukkale'ye, Denizli'ye Türkiye ve tüm dünyaya yakışan bir Pamukkale Projesi'nin hayata geçirilmesi. Pamukkale projeleri tek tek gerçekleştirilecek. Bu yolun dönüşü yok" dedi.

Kabahat kimde?
Şimşek, "Burada kabahat kimde sorusunun yanıtını aramak veya kabahatliyi bulmaktan öte, projeyi sürdürmek önemli. Kabahat; mimari projelerle uygulamalar arasında farklar olmasında. Projenin çok sıkı ve hak ettiği önemde denetlenmemesinde" diye konuştu.

Toplantıda alınan kararlar
Denizli Valisi Gazi Şimşek başkanlığında toplanan Pamukkale Danışma, Denetim ve Organizasyon Kurulu'nda alınan kararlar şöyle sıralandı:
* Pamukkale uygulama projelerinde, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararlarına harfiyen uyulacak.
* Uygulama projeleri adım adım denetlenecek ve yetersiz denetim yüzünden geri dönüşü zor yanlışlıklar yapılmasına meydan verilmeyecek.
* Etkin denetleme yapılması yanında, mimari projeler ile pratik uygulama çalışmalarının birebir örtüşmesi sağlanacak.
* Koordinasyon zaafları en aza indirgenecek.
* Pamukkale Koordinasyon Merkezi kurulacak ve tüm çalışmalar ve ayrıntılar hakkında bizzat valilik makamına periyodik bilgi aktarımı sağlanacak.

3 bölgeden su girişi olacak
Antik tiyatronun altındaki ana kaynak ile eski Belediye Tesisleri'nin bulunduğu bölgeden gelen sular, halen kullanılan tarihi kanallardan geçirilerek, Domuzçukuru diye anılan bölgenin Kuzey Yolu tarafına getirilecek. Buraya yapılacak doğal yapıya uygun akıtma sistemiyle, eski giriş turnikelerinin bulunduğu bölgeden geçirilerek havuz ve gölete ulaştırılacak. Gölete 3 bölgeden su girişi sağlanırken, Kocaçukur sırtındaki tarihi kanaldan 3 bin yıldır akan su da, havuzlara aktarılacak. Gölet ve havuzlardan çıkacak su, yıkılan Tusan Otel tarafından gelen ve travertenlerin üzerinden akan suyla birleştirilip sulama suyu olarak Pamukkale Ovası'na bırakılacak.

Mustafa Kaya

http://www.yapi.com.tr/haberler/su-icin-ek-proje_29164.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!