Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Su Süzgecinin Failleri Ortada Dolaşıyor"

Cumhuriyet dönemi endüstri mirası olan Su Süzgeci binasının Mimarların tescil başvurusu işlemde iken bir günde yıkılmasına tepki gösteren TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yeni bir basın toplantısı daha düzenleyerek, tartışmalı süreci protesto etti. Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, "Su Süzgecinin failleri ortada dolaşıyor" dedi.

yapi.com.tr
"Su Süzgecinin Failleri Ortada Dolaşıyor"

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan konuyla ilgili olarak , “ Cumhuriyet dönemi mimari mirası olarak Su Süzgeci Ankara’ya kazandırılabilecek bir yapıyken tescil başvurusu üzerine çalışmalar devam ederken apar topar, bir günde yıkıldı. Yıkan ve yıktıranlar hakkında soruşturma açılması istemine rağmen hala açılmadı. Su süzgeçlerinin failleri ortada dolaşıyor. İnsanların faillerinin meçhul olduğu bir ülkede yapıların da failleri meçhul.  Kentsel değerlerimizin, elindeki kültürel değerin farkında olmayan yöneticilerin ellerinde yok olduğunu görmek çok üzücü” şeklinde konuştu.

“Kentsel Suçu koruyorlar”

Candan, "Atatürk Orman Çiftliği Bira Fabrikası alan tescili başvurusunda tescil edilmeyen işçi ve memur lojmanları ile ilgili açtığımız dava süreci devam ederken, işçi ve memur konutları, ortak lokantası da yıkıldı. Kent ve çevre hukuksuzluğu devam ettiği sürece, ve bunu yapanlar korunduğu sürece, en değer verdiğimiz yapılar birer birer yıkılabilir. Kent suçu işleyenler kentsel rant peşinde olanların yargı süreçlerinin uzaması  endişe verici” ifadelerini kullandı.

Su süzgecinden sonra AOÇ’de bulunan, bira fabrikasının lokali gibi işlev gören lokantada tescil işlemleri tamamlanmadan yıkıldı. Ernst Egli’nin mimarı olduğu  Bira Fabrikası’nın güneyindeki bira bahçesinden bir pergola ile ayrılan lokanta tescili tamamlanmadan geçtiğimiz günlerde yıkıldı. Egli’nin bu küçük yapı için bile birden fazla tasarım yaptığı, ve plana en uygun tasarımla inşa edildiği biliniyor. 

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/su-suzgecinin-failleri-ortada-dolasiyor_114461.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!